Hranice medzi Bulharskom a Tureckom zažíva v posledných dňoch nápor, ako sa Bulhari snažia využiť prepad kurzu tureckej líry k lacným nákupom. Plné sú autá, ale aj autobusy. Prvou zastávkou spravidla býva mesto Edirne, ktoré leží len kúsok od hranice po vstupe na turecké územie.

Trh plný Bulharov

Ľudia si vymenia levy za líry a hneď vyrážajú na trhovisko a do obchodov, píše agentúra AP. Na Štedrý deň bol trh v Edirne plný Bulharov. Hatice Ahmedová vyrazila už o tretej ráno, aby sa dostala do autobusu, ktorý ju vezme cez hranicu do Edirne. Tam si vymenila 200 levov, za ktoré dostala 1 150 lír, a vrhla sa na nákupy. Medzi nakupujúcimi bola aj šesťdesiatročná Gulfija Osinová, ktorá prišla nakúpiť darčeky deťom a vnúčatám.

Vianočná výzdoba v Žiline
Neprehliadnite

Slováci najviac nakupujú v decembri. Tohtoročné Vianoce ich vyjdú výrazne drahšie ako vlani

Ako hovorí, v Bulharsku je to oveľa drahšie. Turecko teraz prechádza hospodárskou krízou, miera inflácie už presiahla 21 percent. To všetko má vplyv na ceny potravín, pohonných hmôt i domácich potrieb. Pre ľudí z Bulharska sa ale dá v obchodoch so zmiešaným tovarom nakúpiť veľmi lacno, z Turecka tak odchádzajú s plným batožinovým priestorom.

Mena má za sebou najhoršie obdobie

Turecká líra má za sebou zatiaľ najhorší december, aký z hľadiska kolísania kurzu pamätá. V prvej polovici mesiaca ustavične klesala, až sa 20. decembra dostala na historické minimum zhruba 18,40 líry za dolár. Straty od začiatku roka tak presiahli 60 percent. Z výrazného poklesu kurzu umývajú značný prospech napríklad práve turisti.


pôvodný súbor:euro001.jpg
Neprehliadnite

Európska centrálna banka chce mať do roku 2024 novú podobu eurobankoviek

Prezident Recep Tayyip Erdogan pred týždňom oznámil opatrenia na podporu ekonomiky a stabilizáciu kurzu, ktoré počítajú napríklad s ochranou vkladov v miestnej mene. Líra potom zamierila prudko nahor a týždeň uzavrela kurzom 10,83 líry za dolár. Šéf obchodného družstva Ulus v Edirne Bülent Reisoglu hovorí, že počet cudzincov sa za posledné týždne štvornásobil.

Nakupujúci prichádzajú aj z Grécka

„Parkoviská sú tu plné bulharských áut. Poznávacie značky z Edirne či Istanbulu tu už skoro neuvidíte," dodáva. „Nakupujú ako zmyslov zbavení, ani nevedia čo, a kupujú päť i desať kusov od toho istého výrobku. Predpokladajú, že to predajú, alebo si myslia, že už to tu nabudúce nebude," vysvetľuje Reisoglu.

Ľudia ale prichádzajú za nákupy aj zo susedného Grécka, vymenia eurá na líry a hneď vyrážajú po obchodoch. Napríklad Esra Mollaová sa teší z nákupov pre seba aj pre svoju rodinu. Hoci sa líra minulý týždeň čiastočne spamätala, vykazuje turecká mena od začiatku roka oproti doláru ešte stále prepad skoro o 40 percent.

Prezident tlačí na znižovanie úrokov

Podľa analytikov k tomu značne prispel aj turecký prezident, ktorý tlačí centrálnu banku na znižovanie úrokových sadzieb. Základný úrok sa tak od septembra znížil o 500 bázických bodov na súčasných 14 percent. Všeobecne uznávaná ekonomická teória pritom hovorí, že vysokú infláciu je možné znížiť zvyšovaním úrokových sadzieb, prezident Erdogan ale tvrdí opak.

Poľskýzlotý
Neprehliadnite

Paradox v Poľsku aj v Maďarsku. Ich meny voči euru klesli aj napriek vyšším úrokovým sadzbám

Jeho opatrenia na podporu ekonomiky počítajú s dostupnosťou lacnejších úverov, zvýšením vývozu a dosiahnutím silného rastu hospodárstva. Ľudia ale zatiaľ stoja dlhé rady na chlieb, tento rok v decembri pritom za veľmi chladného počasia. Vysoká inflácia im znížila kúpnu silu, a teda zhoršila životné podmienky.

Pokles životnej úrovne je teraz v Turecku viditeľný na každom kroku. Erdogan vyzval podniky, aby znížili ceny, keď sa líra stabilizovala, v Edirne ale zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že obrovské skupiny zákazníkov z Bulharska čoskoro nahradia skupiny miestnych.

EBE 27 Brusel - Na snímke bulharský premiér Bojko Borisov prichádza na záver summitu zástupcov členských krajín Európskej únie v sídle Európskej rady v Bruseli 2. októbra 2020. FOTO TASR/AP
Bulgaria's Prime Minister Boyko Borissov arrives for an EU summit at the European Council building in Brussels, Friday, Oct. 2, 2020. European Union leaders will be assessing the state of their economy and the impact of the coronavirus pandemic on it during their final day of a summit meeting. (Olivier Hoslet
Neprehliadnite

V najchudobnejšom štáte EÚ sa konajú už tretie tohtoročné voľby. Čoskoro môžu prísť ďalšie