„Som presvedčený, že toto môže vybičovanú situáciu a napätie znížiť,“ povedal B. Bugár.

Upozornil, že všetky požiadavky, ktoré boli prezentované na pochodoch, sa podľa neho plnia. „Najprv sa hovorilo o odstúpení ministra Roberta Kaliňáka, potom o odstúpení premiéra a najnovšie o odstúpení premiéra. To sa práve robí,“ povedal.

Andrej Kiska podľa B. Bugára súhlasil s tým, že najsilnejšia strana Smer-SD súčasného premiéra R. Fica po jeho ohlásenej demisii navrhne nového predsedu vlády.

„Pre Most-Híd vždy, tak ako v minulosti, je na prvom mieste hľadanie konštruktívnych riešení, ktoré vedia uspokojiť situáciu, po včerajšom rozhodnutí sme informovali pána prezidenta a hovorili sme o tom, ako si to predstavujeme,“ uviedol s tým, že bude demisia a Smer-SD navrhne kandidáta na post premiéra,“ povedal B. Bugár.

Podľa B. Bugára takto spĺňajú požiadavky organizátorov protestov, napätie, ktoré v spoločnosti je, vyhovuje najmä opozičným stranám. On to považuje za deštrukciu štátu.

Nepriamo B. Bugár priznal, že odchod ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej bol súčasťou dohody koalície, ktorá hovorí o demisii premiéra R. Fica. „Bola to dohoda v rámci vládnej koalície,“ povedal.

Na otázku, či si B. Bugár nemyslí, že R. Fico aj po abdikácii bude v skutočnosti riadiť kabinet naďalej, odpovedal protiotázkou. „Myslíte si, že nový premiér bude nesvojprávny?“ pýtal sa.

Či okrem abdikácie premiéra žiadal Most-Híd aj odstúpenie policajného prezidenta, B. Bugár priamo neodpovedal. „Vždy budeme hovoriť o tom, čo momentálne považujeme za dohodnuté,“ uistil.

R. Fico v stredu podmienil svoju demisiu tým, že súčasná koalícia zostane pri moci a navrhne nového premiéra. A. Kiska Ficove požiadavky zatiaľ oficiálne nekomentoval.

Poslanci podpisujú podporu novej vláde

Koaliční poslanci od stredy večera podpisujú podporu vzniku novej vlády, na ktorej sa dohodli predsedovia vládnych strán. Podľa informácií agentúry SITA je však niekoľko poslancov za Smer, ktorí zatiaľ návrh odmietajú, pretože sa im nepozdávajú personálne nominácie.

Prezident Andrej Kiska potvrdil, že sa v stredu stretol s predsedami koaličných strán, ktorí ho informovali o ich návrhu riešenia politickej krízy na Slovensku. Informovali ho tiež, že prinesú minimálne 78 podpisov poslancov, ktorí budú podporovať návrh riešenia vládnej koalície.

Premiér Robert Fico je pripravený podať demisiu, ak prezident SR Andrej Kiska bude akceptovať jeho podmienky. Tie sú, že prezident bude akceptovať výsledky parlamentných volieb z roku 2016, bude akceptovať koaličnú zmluvu, a to, že nového premiéra navrhne Smer.

Poslanecký klub Smeru zastupuje v NR SR 49 poslancov, SNS má v parlamente 15 zákonodarcov a klub Most-Híd 14. Súčasné vládne strany tak majú v parlamente 78 poslancov.

Vládne návrhy podporuje v parlamente aj nezaradená poslankyňa, ktorá pôvodne bola členkou klubu strany Sieť Alena Bašistová. Väčšinu vládnych návrhov podporuje aj trojica nezaradených poslancov, ktorí odišli z klubu Sme rodina - Peter Marček, Rastislav Holúbek a Martina Šimkovičová.