Berkshire Hathaway niekoľko desaťročí kupovala najhodnotnejšie značky sveta. Tento rok sa rozhodla výrazne rozšíriť využívanie vlastného mena a použiť ho pre energetické firmy, realitné kancelárie v USA a novo kúpenú sieť predajní áut.

Marketingoví konzultanti aj odborníci z firmy veria, že značka Berkshire Hathaway je veľmi hodnotná, hlavne vďaka dobrej povesti 84-ročného W. Buffetta. Spotrebitelia si podľa odborníkov vážia najmä jeho finančnú prezieravosť.

„Rovnako ako Virgin odráža vzdorovitosť sira Richarda Bransona a Apple odráža genialitu Steva Jobsa, Berkshire Hathaway je značkou dôvery, stability a integrity,“ uviedol partner poradenskej firmy Millward Brown Vermeer Oscar Yuan.

Berkshire Hathaway už začala ponúkať svoju značku realitným kanceláriám v USA. Do jari budúceho roka má počet realitných kancelárií v USA, ktoré budú používať značku Berkshire Hathaway HomeService, stúpnuť na 1400, uviedol Earl Lee, generálny riaditeľ HSF Affiliates, čo je franšízová grupa medzi Berkshire a Brookfield Asset Management.

Spoločnosť W. Buffetta sa potom chce zamerať na partnerstvá s veľkými hráčmi v častiach USA, kde nemá ešte silné postavenie, a tiež v zahraničí, vrátane Veľkej Británie, ale aj kontinentálnej Európy a Ázie. Príjmy divízie Berkshire, ktorá zahŕňa reality, stúpli za šesť mesiacov tohto roka o 26 percent na 1,2 miliardy dolárov.

Berkshire tiež tento mesiac kúpila americký reťazec predajní áut The Van Tuyl, ktorý je s tržbami osem miliárd dolárov piaty najväčší v USA, a premenovala ho na Berskhire Hathaway Automotive. Spoločnosť súčasne uviedla, že chce pokračovať v akvizíciách ďalších predajní.

Energetické spoločnosti zo skupiny Berkshire, medzi ktoré patrí MidAmerican Energy a PacificCorp, boli tento rok spojené dohromady pod značku Berkshire Hathaway Energy a teraz používajú spoločné logo.

Firma Berkshire má výrazné podiely v desiatich zo sto najhodnotnejších značiek sveta z rebríčka BrandZ. Sú medzi nimi Coca-Cola, American Express a Walmart.

Berkshire Hathaway bol názov dnes už zaniknutej textilnej spoločnosti, ktorú W. Buffett kúpil v 60. rokoch minulého storočia.