Americký miliardár a filantrop Warren Buffett odchádza z funkcie jedného z troch správcov dobročinnej Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov, ktorá už darovala viac ako 27 miliárd dolárov. S jej cieľmi ale ďalej súzvučí a podporuje ju, oznámil tento 90-ročný investor. Jedna z najväčších súkromných nadácií na svete práve prechádza ťažkým obdobím, pretože jej zakladatelia, ktorí sú s Buffettom dlhoročnými priateľmi, pred časom oznámili rozvod.

„Roky som bol správcom, a to neaktívnym, iba jedného z príjemcov mojich prostriedkov - Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov. Teraz z tej funkcie odchádzam, rovnako ako som odišiel z dozorných rád všetkých firiem s výnimkou Berkshire," povedal podľa médií Buffett.

Šéfovia Berkshire Hathaway W. Buffett a Ch. Munger odpovedali investorom na otázky.
Neprehliadnite

Ak chcete byť úspešní investori, riaďte sa týmito radami, hovorí Warren Buffett

Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov vznikla pred 21 rokmi. Zaoberá sa predovšetkým bojom s chudobou a chorobami, Buffett sa ale na jej investičnej stratégii nepodieľa. Významne ju podporovať sa rozhodol v roku 2006, čiastočne preto, že manželia Gatesovi - zvyšní dvaja členovia rady - podľa neho dokážu viesť nadáciu lepšie, než by to dokázal on sám.

Gates býval členom rady Buffettovho investičného konglomerátu Berkshire Hathaway, vlani ale aj on uviedol, že z funkcie odíde. Koncom mája s manželkou Melindou oznámili, že po 27 rokoch manželstva podali žiadosť o rozvod. V dobročinnosti chcú ale ďalej spolupracovať.

New,York,,Ny,-,May,15,,2019:,Jeff,Bezos,Arrives
Neprehliadnite

Ako boháči v Amerike neplatia dane? V záznamoch sú Bezos, Musk, Gates aj Soros

To, že organizácia veľkosti nadácie Gatesovcov má iba troch členov rady, je podľa agentúry Bloomberg neobvyklé. Fordova nadácia, ktorá je zhruba pätinová v porovnaní s nadáciou Gatesovcov, má vo svojej rade 15 členov. V Rockefellerovej nadácii sa povinne vždy stretáva aspoň 12 členov.

Buffett v roku 2006 oznámil, že postupne dá na charitu všetky svoje akcie Berkshire. Dnes uviedol, že piatim nadáciám daruje akcie Berkshire za 4,1 miliardy dolárov, so svojím plánom ale zatiaľ aj tak bude zatiaľ len v polovici cesty.