Vedenie twitteru nevie, akým smerom sa bude platforma uberať, keď nad ňou získa kontrolu najbohatší muž planéty Elon Musk. Podľa médií to povedal výkonný riaditeľ twittera Parag Agrawal, keď hovoril so zamestnancami po oznámení dohody o predaji firmy Muskovi.

Znepokojivý vývoj

Uznal, že pre časť z viac ako 5 000 pracovníkov je vývoj znepokojivý, zatiaľ čo čelil otázkam ohľadom financií alebo možných zmien vo firme. Zamestnanci svoje pocity dávali najavo aj v rozhovoroch s novinármi, ktorí opisujú skôr negatívne reakcie vo vnútri spoločnosti.

„Viem, že to je významná zmena a že pravdepodobne vstrebávate, čo to znamená pre vás aj pre budúcnosť Twitteru," uviedol Agrawal vo odkaze zaslanom podriadeným. Twitter predtým oznámil, že spoluzakladateľ služby PayPal a šéf automobilky Tesla Musk internetovú spoločnosť kúpia za približne 44 miliárd dolárov.

Očakáva sa, že prevzatie bude hotové do niekoľkých mesiacov, pričom Musk dlhšiu dobu dáva najavo, že chce fungovanie sociálnej siete s desiatkami miliónov užívateľov po celom svete zásadne zmeniť.

Moderovanie obsahu

Podrobnosti ohľadom jeho plánov, ktoré sa zrejme týkajú moderovania obsahu aj transparentnosti platformy, však nie sú jasné, čo reflektujú aj slová Agrawala. „Až bude dohoda uzavretá, nevieme, akým smerom platforma pôjde," povedal zamestnancom podľa agentúry Reuters.

„Niektorí z vás majú veľké obavy, niektorí z vás sú nadšení a niektorí z vás čakajú, ako to dopadne. Viem, že sa to vás všetkých dotýka osobne," citoval Agrawala denník The New York Times (NYT), podľa ktorého konferencie so zamestnancami trvala asi hodinu. Šéf sociálnej siete podľa médií povedal, že s Muskom sa o jeho plánoch povedú diskusia a že miliardár neskôr predstúpi pred zamestnancov, aby prijímal ich otázky.

„Od teraz do uzavretia (dohody)... budeme ďalej prijímať rozhodnutia tak, ako sme to robili vždy, vedení zásadami, ktoré máme," uisťoval podľa televízie CNN Agrawal, ktorý je na čele twittera iba štyri mesiace. Čo sa týka Muskových plánov, povedal, že miliardár „chce, aby bol twitter silnou, pozitívnou silou vo svete, tak ako my všetci".

Vylepšenie novými prvkami

Denník The Washington Post (WP) napísal, že Agrawal a predseda správnej rady firmy Bret Taylor sa snažili upokojiť nervóznych zamestnancov, ale neposkytli mnoho priamych odpovedí.

Musk v pondelkovom vyhlásení uviedol, že chce sociálnu sieť vylepšiť nešpecifikovanými novými prvkami, ako aj sprístupnením „algoritmov" platformy či „overovaním všetkých ľudí". Okrem toho v posledných dňoch a týždňoch dáva najavo, že twitter podľa neho dostatočne neháji slobodu prejavu. Tieto vyjadrenia interpretujú rôzni komentátori ako predzvesť snahy Muska zasiahnuť do pravidiel, podľa ktorých twitter moderuje obsah od svojich užívateľov.

Medzi pracovníkmi platformy panuje nervozita ohľadom toho, aké „kultúrne zmeny" by predaj firmy Muskovi mohol priniesť, píše NYT. Denník zároveň spomína, že niektorí zamestnanci vývoj vítajú a očakávajú pozitívne dopady, ďalšie médiá popisovali zmes šoku, strachu a beznádeje na strane zamestnancov.

Veľké znechutenie

Obavy zrejme pramenia aj zo skutočnosti, že mnohí dostávajú veľkú časť svojich platov v podobe akcií firmy, čo by jej prechod do súkromného vlastníctva znemožnil.

„Veľké znechutenie," zhrnul svoje pocity a výroky kolegov jeden zamestnanec citovaný novinárom Caseym Newtonom na jeho blogu Platformer. Podľa WP niektorí ľudia z twitteru publikovali na platforme príspevky s plakajúcimi smajlíkmi alebo klipmi rútiacich sa ľudí, zatiaľ čo ďalší denníku povedali, „že sú príliš šokovaní na to sa vyjadriť".

„Úplne chápem, že je toto pre niektorých zábava. Ale pochopte prosím, že pre mňa to rozhodne zábava nie je," napísal údajne na twitter jeden zo zamestnancov.

Ďalšie dôležité správy

KK41 New York - Na archívnej snímke z 8. februára 2018 logo Twitteru na newyorskej burze. Tržby Twitteru v poslednom kvartáli 2019 prvýkrát prekonali hranicu 1 miliardy USD (907,2 milióna eur). Zisk však sklamal očakávania trhu. FOTO TASR/AP
FILE - In this Feb. 8, 2018, file photo, the logo for Twitter is displayed above a trading post on the floor of the New York Stock Exchange. Twitter reports earnings Thursday, Oct. 25. Twitter reported Thursday, Feb. 6, 2020 that its fourth-quarter net earni
Neprehliadnite

Twitter je pod tlakom akcionárov, aby sa usiloval o dohodu s Muskom