Budúce pandémie by mohli byť smrteľnejšie ako tá súčasná, uviedla v prednáške vysielanej stanicou BBC vedkyňa Sarah Gilbertová, ktorá stojí za vakcínou proti covidu-19 spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity. Informáciu prinieslo ČTK.

Súčasná zdravotnícka kríza okolo covidu-19 zďaleka neskončila.

Menej účinné vakcíny

Hrozí, že vakcíny budú menej účinné proti novému variantu koronavíru omikrón, vyhlásila vakcinologička. Ľudia by podľa nej mali byť opatrní, kým sa o omikróne nedozvedia viac.

Od začiatku pandémie sa celosvetovo potvrdilo vyše 256 miliónov prípadov infikovaní koronavírusom. S pridruženým ochorením covid-19 zomrelo podľa úradov viac ako päť miliónov ľudí.

Podľa Gilbertovej je potrebné, aby sa zlepšila finančná pripravenosť na ďalšie pandémie. 

Vyššia nákazlivosť, vyššie náklady

„Nie je to naposledy, čo vírus ohrozuje naše životy a živobytie. Pravdou je, že ten budúci by mohol byť ešte horší. Mohol by byť nákazlivejší, smrteľnejší alebo oboje.

Nemôžeme pripustiť situáciu, že si tým všetkým prejdeme a potom zistíme , že kvôli obrovským ekonomickým stratám, ktoré sme utrpeli stále chýbajú finančné prostriedky na pandemickú pripravenosť," vyhlásila vedkyňa.

Gilbertová uviedla, že nový variant má na takzvanom hrotovom proteíne najväčší počet mutácií, pri ktorých sa predpokladá, že zvyšujú nákazlivosť. Podľa vedkyne omikrón vykazuje aj iné zmeny, ktoré môžu znamenať, že protilátky získané jednou z vakcín alebo prekonaním infekcie iným variantom pred vírusom nemusia toľko chrániť.

„Kým nebudeme vedieť viac, mali by sme byť opatrní a prijať opatrenia na spomalenie šírenia tohto nového variantu," vyhlásila Gilbertová.

Nová norma

Vedkyňa tiež vyzvala na to, aby sa rýchly pokrok v dodávkach vakcín a liekov počas pandémie stal normou. Neexistuje podľa nej žiadny dôvod, prečo by nemohla byť vyvinutá univerzálna očkovacia látka proti chrípke, ktorá by zlikvidovala hrozbu tohto ochorenia.

Vakcinologička začala v oxfordských laboratóriách vyvíjať prípravok na začiatku roku 2020, kedy sa koronavírus SARS-CoV-2 prvýkrát objavil v Číne. Jej vakcína od Oxfordu/AstraZeneca je podľa BBC najpoužívanejšou očkovacou látkou na svete, dávky tejto vakcíny dostalo vyše 170 krajín.

WA 37 Madrid - Zdravotná sestra pripravuje striekačky s vakcínami proti ochoreniu COVID-19 v očkovacom centre v Madride v stredu 1. decembra 2021. Španielsko potvrdilo druhý prípad nákazy novým koronavírusovým variantom omikronom. Pozitívny test mala 61-ročná žena, ktorá sa vrátila v pondelok z dovolenky v Juhoafrickej republike. FOTO TASR/AP 

A nurse prepares vaccines in the Wizink Center, currently used for COVID-19 vaccinations in Madrid, Spain, Wednesday, Dec. 1, 2021. Health authorities in
Neprehliadnite

Koronavírusová vakcína Pfizeru by mala byť účinná aj proti variantu omikron