TV JOJ počas dnešného dňa upozornila na nižšie ceny pšenice, ryže či oleja. V súvislosti so spomínanými komoditami dokonca hovorí o výraznom zlacnení. Spotrebitelia však zatiaľ dôvod na radosť nemajú. Podľa odborníkov, ktorých televízia oslovila, si chlieb alebo pečivo za lacnejšie ceny nekúpime.

Cena pšenice na predinvazívnych úrovniach

Stanislav Pánis, ekonóm J&T Banky, pre TV JOJ spresnil, že celý agregátny index poľnohospodárskych komodít klesol o vyše 20 percent z májových historických maxím.

Ten za nižšou cenou pšenice a ďalších potravinárskych komodít vidí oveľa lepšiu úrodu, než bola minulý rok. Cenám podľa ekonóma pomohlo aj uvoľnenie blokády ukrajinských čiernomorských prístavov.

„Cena pšenice sa pohybuje na predinvazívnych úrovniach," hovorí pre Noviny Pánis.

Ceny energií stúpajú

Aj napriek tomu však lacnejšie pečivo do nákupných košíkov hádzať nebudeme. Hlavným dôvodom sú vyššie ceny energií.

Majiteľ jednej zo slovenských pekární sa pre televíziu vyjadril, že namiesto pôvodných 18 eur za plyn, teraz platia 100 až 200 eur.

„Za elektrinu detto. Buď porušiť výrobu, alebo zdražieť. Jediná cesta je zdraženie,“ vysvetlil.

Podobne situáciu vníma aj predseda Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský. Ten avizoval, že v úvode budúceho roka očakávajú enormné zdraženie cien všetkých energií o 100 až 140 percent. To sa odrazí na drahšom pečive.

„Myslím si, že za posledných 20 rokov to bude najdrahší chlieb aj rožky," vyjadril sa.

Ďalšie dôležité správy