Ako sa po vojne Ukrajine zadarí, bude závisieť od výsledku vojny, píše na sociálnej sieti generál Pavel Macko.

„Som presvedčený, že Rusko strategicky už prehralo. Pokiaľ nebude mobilizovať, prehrá aj vojensky na bojisku. Samozrejme, za víťazstvo Ukrajiny treba považovať stav, že Ukrajina zastaví vojenskú agresiu, spôsobí agresorovi značné straty, ktoré mu nedovolia pokračovať v agresii a vytlačí ho zo značnej časti svojho územia," prognózuje generál.

Pokračuje, že podľa neho má Ukrajina všetky predpoklady na rýchlu povojnovú obnovu a následnú prosperitu. „Ukrajina má rozsiahle prírodné zdroje nielen pre rozvoj agrosektoru, ale má aj rozsiahle zdroje nerastných surovín a dlhodobú priemyselnú tradíciu. Potenciál a tradíciu má nielen v spracovateľskom priemysle, ale aj v zbrojnom a kozmickom priemysle či v moderných technológiách," vysvetľuje.

Okrem toho má podľa generála aj veľký ľudský potenciál. „Ukrajinci sú nesmierne húževnatí a pracovití. Pre zmenu svojho ekonomického a sociálneho statusu sú ochotní akceptovať aj extra záťaž. Nakoniec, aj v týchto dňoch ukazujú, že pre svoju budúcu prosperitu a európsku integráciu sú ochotní aj zomierať na bojisku. Mohli by totiž aj akceptovať Rusmi nanútený osud a stále by boli do istej miery na tom lepšie ako väčšina obyvateľov Ruska. Ale oni chcú viac," vysvetľuje.

Generál Pavel Macko vyjadril presvedčenie, že vzhľadom na horeuvedené faktory je Ukrajina predurčená na „úspech a prosperitu".
„Ale tá nepríde sama. Bude si vyžadovať sústredené úsilie, rozsiahle investície do rekonštrukcie, ale aj do vzdelávania a hlboké spoločenské reformy," uzavrel svoj status generál Pavel Macko.

Ďalšie dôležité správy

Pavel Macko, Vladimír Putin
Neprehliadnite

USA sme pozvali my, Európania. Rusi chodia bez pozvania na tankoch, tvrdí Macko