Západ sa musí odpútať od ruského plynu, no už teraz je jasné, že zo dňa na deň to nepôjde. Zhruba štvrtina spotreby energie v Nemecku pochádza zo zemného plynu, z toho jedna tretina je dovážaná priamo z Ruska. Prísť o tento zdroj by znamenalo ďalší nárast cien. Tie sú už aj bez toho päťkrát vyššie než boli takto pred rokom. Miliónom domácností by teda ekonomicky svitalo na horšie časy, píše The Telegraph.

Nanešťastie, odpútať sa jednoducho aj tak musíme. „Terapia šokom“ vyjde spoločnosť a politikov draho, no aj napriek tomu takýto radikálny prístup podľa denníka funguje. Nezvratné zmeny sú v politike niekedy potrebné. Najmä vtedy, keď sú v stávke dôveryhodnosť a zámery politikov.

Sporné rozhodnutia

A to presne sa teraz stalo v Nemecku. Takmer dve desaťročia sa riadilo svojou katastrofálne mylnou politikou „zmena prostredníctvom obchodu“ a dúfalo, že užšie vzťahy s Ruskom pomôžu predísť budúcim konfliktom.

V skutočnosti sa však stal pravý opak. Rastúca závislosť Nemecka a iných častí Európy od ruských energií poskytli ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi páku. Pre výstavbu plynovodu Nord Stream 2 sa krajina dokonca rozkmotrila aj so Spojenými štátmi, podľa ktorých to nebol dobrý nápad.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena však podnikla kroky k tomu, aby došlo k náprave narušených vzťahov medzi USA a Nemeckom. Biden podporil zrušenie sankcií na Nord Stream 2, aby svojim spojencom v Berlíne dokázal, že rozumie tomu, ako veľmi je pre nich tento plynovod dôležitý.

Cestu má voľnú

Prečo nás teda tak prekvapil váhavý prístup Nemecka v otázke ukončenia závislosti od ruskej energie?

Začiatkom mesiaca sa plynovod Nord Stream 1 podrobil pravidelnej údržbe. Jeho dočasné odstavenie bolo skvelou príležitosťou na vyslanie signálu, ktorý by pre Nemecko znamenal nový začiatok. Technicky mu nič nebráni v tom, aby svoje jadrové a uhoľné elektrárne ponechalo v prevádzke.

Aj napriek tomu však už aj ten najmenší náznak prerušenia dodávok prinútil Nemecko biť sa za návrat stratenej ruskej turbíny z Kanady, čím účinne obišlo sankcie uvalené na ruský plyn a ropu. S cieľom vyhnúť sa budúcim prekážkam zo strany Ruska bude Berlín možno tlačiť na Ukrajinu, aby koncom roka ukončila nevyprovokovanú vojnu na svojom území.

Zmena nie je nemožná

Tým, že Nemci hrajú podľa Putinových pravidiel, poškodzujú svoje postavenie v rámci EÚ a západných spojenectiev. Ešte však nie je neskoro na to, aby krajina zmenila smerovanie.

Časť nemeckých elít a verejnosti si bude musieť uvedomiť, že vo vojne nikdy neostane vlk sýty a ovca celá. Až príliš dlho si tu politici mysleli, že sa ich krajina môže vyhnúť ťažkým rozhodnutiam a pritom ostať kľúčovým hráčom spoločného európskeho projektu, uzatvára The Telegraph.

Ďalšie dôležité správy

JB 20 Moskva - Na archívnej snímke zo 14. apríla 2020 hovorca Kremľa Dmitrij Peskov počas videokonferencie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok 12. mája potvrdil, že sa nakazil novým typom koronavírusu. Ako však poznamenal, ruského prezidenta Vladimira Putina videl osobne naposledy pred vyše mesiacom.  Počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 prekročil v Rusku 230.000, čím sa táto krajina zaradila v počte infikovaných na druhé miesto za Sp
Neprehliadnite

Gazprom dodáva do Európy toľko plynu, koľko je potrebné a možné