Teroristická skupina Islamský štát (IS) vyhlásila, že využije rozptýlenie Západu vojnou na Ukrajine. Ale akákoľvek výhoda, ktorú IS vojnou získa, bude pravdepodobne menej súvisieť s terorizmom, uviedla nemecká stanica Deutsche Welle (DW).

Extrémistická skupina, ktorá na vrchole svojich síl ovládala približne tretinu Sýrie a Iraku, vyzvala svojich priaznivcov, aby využili príležitosť, ktorú ponúka vojna na Ukrajine. Zatiaľ čo „neveriace“ západné štáty zamestnáva vojna na Ukrajine, bojovníci by mohli zaútočiť, tvrdil IS.

Aj al-Káida

Medzitým médiá otvorene podporujúce al-Káidu – ďalšiu extrémistickú organizáciu, od ktorej sa IS dištancoval v roku 2013 - navrhli, aby sa stúpenci al-Káidy nejakým spôsobom dostali k zbraniam, ktoré sa rozdávajú civilistom na Ukrajine - a potom ich použili proti Európanom.

Zatiaľ sa však nezdá, že by sa myšlienka spustenia teroristických útokov v čase, keď je Západ rozptýlený Ukrajinou, v Európe ujala. IS má približne tucet pridružených skupín v rôznych regiónoch - od Afriky po Áziu - a väčšina násilností, ktoré sa skupine pripisujú, sa v súčasnosti odohráva v Afrike, píše DW.

Sociálne nepokoje

Existuje však aj iný spôsob, ako môže vojna na Ukrajine prospieť IS, al-Káide a potenciálne aj ďalším extrémistickým organizáciám, tvrdia odborníci.

Extrémisti sa pokúsia využiť „novú vlnu sociálnych nepokojov vyplývajúcu z vysokých životných nákladov v spoločnostiach vážne postihnutých pandémiou (covid-19) a následnými dôsledkami krízy na Ukrajine", tvrdí Ezzat Ibrahím Júsuf, šéfredaktor egyptských novín al-Ahrám.

Poznamenal, že dôsledky vojny v Európe v podstate pridávajú ďalšiu vrstvu problémov v krajinách s už existujúcimi krízami. Nedostatok obilia, rastúce ceny benzínu a potravín, inflácia a skutočnosť, že niektoré humanitárne organizácie sa teraz viac zameriavajú na Ukrajinu, patria medzi ďalšie problémy, s ktorými sa musia krajiny ako Libanon, Sýria, Tunisko, Líbya a Jemen vysporiadať.

Je preto celkom možné, pokračoval, že s pokračujúcou ukrajinskou vojnou sa to v krajinách, ktoré už zápasia s nestabilitou, bude len zhoršovať. Práve z toho môže profitovať IS. Ekonomické problémy a politické nepokoje by tak mohli znamenať, že viac miestnych obyvateľov v týchto krajinách bude považovať vstup do radov IS za životaschopnú možnosť.

Aj počas pandémie

Politickú nestabilitu a mocenské vákuum, ktoré často vznikajú vďaka ekonomickým problémom, využíval IS aj v minulosti, pripomenul bezpečnostný analytik spoločnosti ExTrac Charlie Winter.

Keď sa začala kríza v súvislosti s pandémiu koronavírusu, IS mal podobné komentáre, teda že pandémia vyčerpá zdroje protivníkov, odkloní výdavky na bezpečnosť a poskytne príležitosti pre extrémistov. Ale IS to považoval to za dlhodobý plán, vysvetlil.

„Najhorší scenár je, že táto (vojna na Ukrajine) môže spôsobiť, že niekoľko ďalších ľudí bude viac naklonených stať sa ich prívržencami,“ uviedol Winter. „Ale myslím si, že je veľmi, veľmi nepravdepodobné, že by sme videli mobilizáciu v takom rozsahu, akú sme videli v minulých rokoch," dodal.

Ďalšie dôležité správy

JB 28 Nikózia - Námestníčka amerického ministra zahraničných vecí Victoria Nulandová rozpráva počas tlačovej konferencie po jej stretnutí s cyperským prezidentom Nicosom Anastasiadisom v Prezidentskom paláci v Nikózii 7. apríla 2022. Nulandová začala na Cypre svoje päťdňové turné zamerané na bilaterálnu bezpečnosť a posilnenie ekonomických vzťahov a vyjadrenie podpory vojnou skúšanej Ukrajiny. FOTO TASR/AP

U.S. Under Secretary of State Victoria Nuland talks to the media during a press conferenc
Neprehliadnite

Islamský štát je stále hrozbou pre celý svet, hlavne pre Afriku