Saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salman, známy ako MBS, chce zo svojej krajiny vytvoriť hlavný obchodný a dopravný uzol, ktorý spojí Európu, Áziu a Afriku. Oznámil veľkolepé plány na premenu kráľovstva na leteckú superveľmoc. Peniaze však neinvestuje do existujúceho prepravcu, ale od nuly vytvára novú leteckú spoločnosť Riyadh Air. Tá má Rijádu umožniť, aby sa stal vstupnou bránou pre dopravu, obchod a cestovný ruch z celého sveta. Cieľom celého projektu je do roku 2030 prijať 100 miliónov turistov.

MBS prostredníctvom štátnych spoločností Saudia a Riyadh Air už objednal 72 boeingov za cenníkovú cenu 37 miliárd dolárov. Je to piata najväčšia objednávka tohto výrobcu v histórii.

Saudská Arábia sa snaží o diverzifikáciu ekonomiky viac k cestovnému ruchu, infraštruktúre a zábave. Nová letecká spoločnosť by mala ročne pridať k HDP krajiny 20 miliárd dolárov a vytvoriť vyše ako 200-tisíc pracovných miest. Je súčasťou princovej Vízie 2030 a bude vo výhradnom vlastníctve Verejného investičného fondu. Aktíva tohto fondu prevyšujú 600 miliárd dolárov a je hlavným prostriedkom úsilia kráľovstva zbaviť sa ekonomiky postavenej na rope.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa