Niekoľko tisíc maďarských zdravotníkov protestovalo v sobotu (31. júla) na budapeštianskom Námestí hrdinov proti postoju vlády premiéra Viktora Orbána k pracovníkom rezortu zdravotníctva a požadovalo zrušenie v marci zavedeného štatútu pracovníka zdravotnej služby. Informoval o tom spravodajský server 444.hu.

Zdravotníkom pracujúcim v štátnych zdravotných zariadeniach vláda 2. marca zmenila dovtedajší štatút zamestnanca verejnej služby na štatút pracovníka zdravotnej služby. Príslušnú zmluvu, ktorá obsahuje okrem iného aj nevýhodnejšie odmeňovanie nadčasov, následne z vyše 110-tisíc zdravotníkov nepodpísalo takmer 4000 nespokojných. Tí tak z rezortu odišli v najťažšom období tretej vlny pandémie koronavírusu.

Podľa predsedu Maďarskej komory zdravotníckych pracovníkov (MESZK) Zoltána Balogha vláda marcovým zákonom podrazila zdravotníkov. „Počas prípravy právnej normy kabinet nezohľadnil postoje komory, neprijal jej návrhy a návrh zákona nekonzultoval,“ vytýkal Balogh, podľa ktorého zákon o štatúte zdravotníkov obsahuje mnohé rozpory a je nespravodlivý.

Predseda MESZK pripomenul, že odchod zdravotníkov, ktorí nesúhlasili s novým štatútom, bol obrovskou stratou z hľadiska zdravotníctva v ťažkom období pandémie.

Zdravotníci okrem zrušenia terajšieho štatútu žiadali od 1. septembra 30-percentné zvýšenie miezd, novú mzdovú tabuľku zdravotníckych pracovníkov zosúladenú s pomermi lekárskej mzdovej tabuľky či zriadenie systému rizikových príplatkov pre všetky oblasti starostlivosti o pacientov.

Protestné zhromaždenie, na ktoré prišlo aj niekoľko opozičných politikov, podporili viaceré zdravotnícke a občianske organizácie i päť odborárskych konfederácií.

Účastníkom demonštrácie prečítali listy ministra vnútra Sándora Pintéra a šéfa rezortu ľudských zdrojov Miklósa Káslera zodpovedného aj za zdravotníctvo. Oboch ministrov pozvali, tí však napísali iba list. Pri ich čítaní dav pískal a vykrikoval, pričom požadoval odstúpenie Káslera.

Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán počas tlačovej konferencie po stretnutí premiérov krajín V4 v poľskom meste Lublin 11. septembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

V Maďarsku bude povinné očkovanie zdravotníckych pracovníkov