Šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) sa nebojí otvárať ťažké a bývalou vládou dlho odkladané problémy. Cítiť však slabšiu medzirezortnú komunikáciu na dosiahnutie environmentálnych cieľov. Uviedla to koaličná poslankyňa výboru pre životné prostredie Miriam Šuteková (Za ľudí).

Pozitívne hodnotím zriadenie Rady vlády pre Európsku zelenú dohodu, aktívny prístup k riešeniu odstraňovania envirozáťaží, ochrany lesov a aktualizácii odpadovej politiky, tlak na zvyšovanie energetickej efektívnosti a lepšie narábanie so zdrojmi," povedala poslankyňa Za ľudí.

Budaj chce reagovať veľmi rýchlo zákonnými zmenami, aby sme sa hroziacej vysokej pokute vyhli.
Neprehliadnite

Budaj nie je vo svojej funkcii výrazný, nepočúva odborníkov, tvrdí Takáč

Zároveň hovorí, že v oblasti životného prostredia sú aj veci, ktoré meškajú. Minister nezadal úlohu Inštitútu environmentálnej politiky na modelovanie scenárov na zníženie emisií. „Nevieme, aký máme reálny potenciál na znižovanie emisií do roku 2030 a následne dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050," podotkla.

Výrazné kroky treba podľa Miriam Šutekovej urobiť aj v oblasti „obrusovania hrán" medzi ochranármi a obhospodarovateľmi lesa. Očakáva sa aj zriadenie medzirezortnej komisie s prizvaním odborníkov z odborného školstva, výskumných ústavov a zástupcov obhospodarovateľov lesa, skonštatovala.