Bratislavský samosprávy kraj (BSK) spustil informačnú kampaň so základnými informáciami o tom, ako treba postupovať pri liečbe nového koronavírusu a na čo netreba zabudnúť, ak človek dostane pozitívny výsledok testu na ochorenie Covid-19. Odporúčania sa týkajú životosprávy či hygieny, zabúdať netreba ani na psychické zdravie. Radí tiež, ako postupovať pri vysokom krvnom tlaku či ťažkostiach s dýchaním či kedy volať zdravotnú záchrannú službu.

„Od obyvateľov dostávame veľa otázok, čo v takomto prípade robiť. Keďže neexistuje žiadny oficiálny návod, rozhodli sme sa pre verejnosť spustiť informačnú kampaň. Myslime na to, že zdravie je len jedno a treba sa oň starať," odkazuje predseda BSK Juraj Droba.

Vakcína od firmy Pfitzer
Neprehliadnite

Primátori krajských miest chcú pomôcť s vakcináciou

Dôležitý je oddych, dostatok spánku a pitie dostatočného množstva tekutín, ideálna je voda alebo bylinkový čaj. Jesť treba výživné a zdravé jedlá a užívať tiež vitamín D a C, selén či zinok. Zabúdať netreba ani na správnu hygienu a časté vetranie. Pozornosť treba venovať aj psychickému zdraviu, je dobré napríklad udržiavať sociálny kontakt s blízkymi cez telefón alebo internet. Ak je to nevyhnutné, treba vyhľadať pomoc odborníka.

Ak sa človek lieči na vysoký krvný tlak a nameria si nízky tlak, napríklad pre horúčku alebo dehydratáciu, kraj odporúča kontaktovať všeobecného lekára. Dôležité je taktiež sledovať dychovú frekvenciu. V odporúčaniach, ktoré kraj zverejnil aj na svojej webovej stránke, nájdu obyvatelia informácie o tom, ako postupovať v prípade náhleho zhoršenia dýchania, čo treba užiť v prípade suchého kašľa alebo ak sa objavia ťažkosti s dýchaním pri námahe.

V Košiciach otvorili v nedeľu ráno všetkých 66 odberných miest. Plošné testovanie na ochorenie COVID-19 tak pokračuje zatiaľ bez problémov aj počas tretieho dňa. Na snímke testovanie v električke v areáli DPMK absolvoval aj dispečer DPMK. Košice, 10. januára 2021. FOTO TASR - Milan Kapusta
Neprehliadnite

Bratislavské samosprávy vyzývajú ľudí, aby sa prišli otestovať. Čakať vraj už nebudú

Ignorovať netreba ani prípady, keď má človek mierne príznaky, ale inak sa cíti zdravý. Ak sa objaví horúčka, kašeľ a ťažkosti s dýchaním, treba vyhľadať lekársku pomoc. Kraj odporúča napríklad aj obstarať si z lekárne domáci CRP test. „Pomocou neho sa dá z krvi zistiť, či sa v dýchacích cestách oslabených vírusom nerozbieha aj bakteriálna superinfekcia, proti ktorej je potrebné predpísať antibiotiká," vysvetľuje kraj. Teplotu si treba merať viackrát denne. „Je dobré s privolaním sanitky príliš dlho neotáľať, ale ani sa neunáhliť. Pokiaľ máte subjektívny pocit, že vaše dýchanie je veľmi obmedzené a nedarí sa vám zraziť teplotu klasickými spôsobmi, volajte sanitku," prízvukuje Juraj Štekláč, podpredseda BSK pre oblasť zdravotníctva.