Európska komisia začala voči Slovensku konanie pre porušenie Zmluvy o zriadení Európskeho spoločenstva v súvislosti so sporným tendrom na poskytovanie služieb pri čerpaní eurofondov na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja.

Potvrdila to dnes tlačová tajomníčka zastúpenia eurokomisie na Slovensku Lucia Žiláková. Dodala, že Brusel poslal slovenskej strane príslušnú výzvu na základe uvedenej zmluvy 14. apríla tohto roku.

"Písomná výzva požaduje od Slovenska zaslanie všetkých príslušných informácií o predmetnom tendri a podrobnosti o príslušnom verejnom obstarávaní. Cieľom výzvy je zistiť, či nešlo o priame zadanie zmlúv na služby vo verejnom záujme," povedala ďalej tajomníčka. Brusel si po preštudovaní daných dokumentov alebo v prípade nedoručenia žiadnych pripomienok k určenému dátumu - do dvoch mesiacov od doručenia výzvy - vyhradzuje právo predložiť odôvodnené stanovisko. O veci potom rozhodne Európsky súdny dvor.

V tzv. 151641>nástenkovom tendri rezortu výstavby z roku 2007 za 3,6 miliardy korún (119,5 milióna eur), zverejnenom na informačnej tabuli ministerstva, uspelo ako jediný účastník konzorcium aj s firmami Zamedia a Avocat. Tie sú považované za blízke predsedovi SNS Jánovi Slotovi. Podľa predsedu ÚVO Bélu Angyala ministerstvo výstavby pri nástenkovom tendri 164431>porušilo zákon o verejnom obstarávaní.

Pri dvoch zo šiestich zistení kontroly pritom išlo o vážne dôvody. Zmluva medzi rezortom výstavby a vybraným konzorciom bola podľa ÚVO podpísaná v rozpore so súťažnými podkladmi a nemala byť vôbec uzatvorená. Tender mal byť zrušený a uchádzač vylúčený. Rezort výstavby neurčil ani predpokladanú cenu zákazky, použil podprahovú metódu, čím sa vyhol vyhláseniu verejnej súťaže. Podpísaná zmluva je však podľa Angyala platná a na súde ju možno len ťažko napadnúť.

Exminister výstavby a regionálneho rozvoja Marian Janušek musel odstúpiť z funkcie po výzve premiéra Roberta Fica na základe výsledkov kontroly ÚVO. Januška na čele rezortu výstavby nahradil na návrh premiéra ďalší nominant SNS Igor Štefanov. Novovymenovaný minister výstavby napriek zisteniam kontroly ÚVO nechce podozrivý tender zrušiť. Povedal to po svojom uvedení do funkcie na ministerstve výstavby.

Hoci Štefanov je na zmluve s vybraným konzorciom podpísaný spolu so svojim predchodcom Marianom Januškom ako kontaktná osoba, necíti sa byť zodpovedný za sporný tender. Tvrdí, že ho nemohol pripravovať, keďže nie je odborne spôsobilý ani právnik. Štefanov, podobne ako Janušek, uviedol, že tender bol v súlade so zákonom, hoci ÚVO zistil opak.

Foto na titulke - Flickr.com