Srbsko ako kandidátska krajina na členstvo v Európskej únii, by malo prehodnotiť pokračovanie spolupráce s Kremľom, keďže nedávna bilaterálna dohoda s Ruskom vyvoláva vážne pochybnosti, uviedol hovorca eurokomisie Peter Stano, informuje Bloomberg.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a jeho srbský náprotivok Nikola Selakovič minulý týždeň podpísali dvojročný plán vzájomných konzultácií. Niektoré opozičné skupiny v Srbsku odsúdili vládu, ktorá má úzke vzťahy s Vladimirom Putinom, za podpísanie takéhoto dokumentu v čase, keď zúri vojna na Ukrajine.

„Rozhodnutie koordinovať zahraničnú politiku je dôkazom zámeru ďalšieho prehlbovania vzťahov medzi Srbskom a Ruskom, čo vyvoláva vážne otázniky," vyjadril sa Peter Stano. 

„Vzťahy s Ruskom nemôžu byť ako predtým (inváziou), pristupujeme k tomu veľmi prísne."

Srbsko odsúdilo inváziu na Ukrajinu, ale nepridalo sa k represívnym medzinárodným sankciám voči Rusku. Srbský minister zahraničných vecí odmietol obavy a dohodu s Moskvou označil za „technickú vec", ktorá sa bežne obnovuje každé dva roky.

Napriek tomu Srbsko neuznáva Ruskom podporované referendá na východe a juhu Ukrajiny, povedal v nedeľu Selakovič. Oficiálne hranice Ukrajiny sa musia rešpektovať, rovnako ako Srbsko trvá na tom, že Kosovo zostáva súčasťou jeho územia, povedal.

Ďalšie dôležité správy

Srbský šéf diplomacie Nikola Selakovič.
Neprehliadnite

Srbský minister obhajuje dohodu s Ruskom, europoslanci to považujú za škandál