Európska komisia opäť pozastavila Slovensku preplácanie časti eurofondov. Ako informoval spravodajský portál biztweet.eu, ďalší audit zistil nové pochybenia. „Pre väčšinu programov neexistujú žiadne auditové prípady. V súčasnosti je prerušenie preplácania v prípade jednej priority v Operačnom programe Technická pomoc a v štyroch operáciách v Operačnom programe Konkurencieschopnosť a hospodársky rast,“ povedala hovorkyňa Európskej komisie pre regionálnu politiku Sophie Dupin de Saint-Cyr. Prerušený je aj kooperatívny projekt česko-slovenskej cezhraničnej spolupráce. Ministerstvo financií nechcelo na otázky biztweetu odpovedať. Za zodpovedné za previnenia označilo jednotlivé vedenia operačných programov. Za riadenie programu Technická pomoc zodpovedá Úrad vlády SR na čele s Igorom Federičom (Smer-SD), v prípade programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast ministerstvo hospodárstva vedené Vazilom Hudákom a pri programe cezhraničnej spolupráce SR - ČR ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na čele s Ľubomírom Jahnátkom (Smer-SD).

Brusel stopol Slovensku preplácanie eurofondov

Najmenej skorumpovaným štátom na svete je opäť Dánsko, ktoré v indexe vnímania korupcie spoločnosti Transparency International (TI) dosiahlo 91 zo 100 bodov. Druhé miesto obsadilo Fínsko (90 bodov) a tretie Švédsko (89 bodov). Slovensko spolu s Maďarskom a Chorvátskom sa spomedzi 168 hodnotených krajín umiestnilo na 50. priečke, keď získalo 51 bodov, čo je o jeden bod viac než vlani. Česko sa so ziskom 56 bodov umiestnila na 37. mieste. Ešte o dve priečky vyššie je so ziskom 60 bodov Slovinsko. Z krajín Vyšehradskej štvorky (V4) je podľa TI najmenej skorumpované Poľsko, ktoré so ziskom 62 bodov skončilo na 30. mieste.

Nemecká vláda mierne zhoršila prognózu tohtoročného rastu ekonomiky na 1,7 % zo skoršie prognózovaných 1,8 %. O 1,7 % sa HDP krajiny zväčšil aj v uplynulom roku. Vládny kabinet Angely Merkelovej očakáva, že pre spomalenie hospodárstva v Číne a na iných rozvíjajúcich sa trhoch budú dovozy rásť rýchlejším tempom než export. Čistý zahraničný obchod tak v roku 2016 z tvorby HDP pravdepodobne uberie 0,4 percentuálneho bodu. Spotrebiteľské výdavky majú naopak vzrásť o 1,9 %, investície do výstavby o 2,3 % a štátne výdavky o 3,5 %.

Kanada po prvýkrát oficiálne potvrdila, že má v pláne zrušiť ekonomické sankcie uvalené na Irán. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie kanadského ministra zahraničných vecí Stéphana Diona. Zároveň uviedol, že ak môže v Iráne predávať Airbus, mal by tam mať možnosť vyvážať aj kanadský výrobca lietadiel Bombardier.

Prvý podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans uviedol, že až 60 percent utečencov prichádzajúcich do Európy predstavujú ekonomickí migranti, ktorí nemajú právo na udelenie azylu v krajinách EÚ. Informoval o tom britský denník Daily Telegraph. Podľa F. Timmermansa väčšinu žiadateľov o azyl prichádzajúcich do Európy netvoria ľudia utekajúci pred vojnou alebo prenasledovaním. Mnohí z tých, ktorí prichádzajú po migračnej trase cez územie Turecka, sú v skutočnosti Tunisania alebo Maročania nemajúci nárok na azyl.

Spoločnosť Fiat Chrysler Automobiles (FCA) vykázala v štvrtom kvartáli lepší než očakávaný prevádzkový zisk. Silný dopyt v Severnej Amerike a zlepšenie v Európe vykompenzovali slabšie výsledky v Ázii a Latinskej Amerike. Informovala agentúra Reuters. Upravený prevádzkový zisk za obdobie októbra až decembra 2015 vzrástol na 1,64 miliardy eur, pričom v rovnakom období predchádzajúceho roka automobilka evidovala zisk na úrovni 1,18 miliardy.

Americký výrobca lietadiel Boeing Co v štvrtom kvartáli 2015 evidoval pokles zisku o 30 %. Dôvodom boli negatívne položky zaúčtované po zdanení v súvislosti s redukciou výroby strojov 747-8. Boeing, ktorý je najväčším výrobcom lietadiel na svete, za október až december 2015 vykázal zisk 1,03 miliardy dolárov, čiže 1,51 dolára na akciu. V rovnakom období predošlého roka bol jeho zisk vo výške 1,47 miliardy, čiže 2,02 dolára na akciu.

TREND_24_kruh_logo
TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.