Brusel mal potvrdiť Babišov konflikt záujmov

Auditová správa Európskej komisie o možnom konflikte záujmov českého premiéra Andreja Babiša je konečná, už nie je žiadny priestor na jej rozporovanie. Hovorca eurokomisie tak reagoval na slová českej ministerky pre miestny rozvoj Kláry Dostálovej, podľa ktorej nejde o finálnu verziu dokumentu a česká strana má dva mesiace na odpoveď a pripomienky. V pondelok to uviedli verejnoprávna rozhlasová stanica Radiožurnál a spravodajský server Novinky.cz. Hovorca Európskej komisie dodal, že komisia musí najprv v stanovenom termíne zaslať do Českej republiky český preklad správy a české úrady budú mať potom dva mesiace na to, aby prijali odporúčané opatrenia a informovali o nich Brusel. Podľa týždenníka Respekt auditová správa potvrdzuje konflikt záujmov premiéra A. Babiša. Ministerstvo pre miestny rozvoj ju však nechce zverejniť. Argumentuje, že Európska komisia „žiada o dôverné zaobchádzanie“ so správou a že nejde o definitívnu verziu správy.

Harabin už nie je sudcom

Štefan Harabin má od 1. decembra 2019 prerušený výkon funkcie sudcu. Doterajší sudca Najvyššieho súdu o tom listom informoval Ministerstvo spravodlivosti. „Ako dôvod uviedol odchod do dôchodku,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Drobová. Národná rada prijala novelu zákona o sudcoch a prísediacich, ktorá od 15. októbra zakazuje sudcom vykonávať funkciu v prípade kandidatúry vo voľbách do Národnej rady alebo Európskeho parlamentu. Š. Harabin kandiduje v parlamentných voľbách 2020 ako líder kandidátky strany Vlasť.

Dôchodcovia dostanú vianočný príspevok

Sociálna poisťovňa začína od pondelka 2. decembra vyplácať vianočný príspevok pre dôchodcov. Každý dôchodca, ktorý bude spĺňať podmienky ho dostane v decembrovom výplatnom termíne. O vyplatenie nie je nutné žiadať, robí sa to automaticky. Penzisti s dlhmi sa prepadnutia peňazí nemusia obávať, na vianočný príspevok sa exekučné konanie nevzťahuje. Všetci dôchodcovia ho dostanú v takej výške, na akú majú nárok. Peniaze z tejto dávky sú pre exekútora nedotknuteľné aj na bankovom účte.

Proti lyžiarskej hale na Donovaloch je aj správca národného parku

Správa Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) neodporúča stavať letnú lyžiarsku halu Donovalley Resort na Donovaloch. Uviedol to riaditeľ NAPANT-u Ľuboš Čillag. Proti zámeru zároveň vznikla online petícia, ktorú doteraz podpísalo takmer 22-tisíc ľudí. „Správa NAPANT nesúhlasí s konštatovaním, že navrhovaná činnosť nebude mať výraznejší negatívny vplyv na kvalitu životného prostredia v dotknutej oblasti Donovalov, ani na stav chránených území, chránených biotopov, chránených a ohrozených druhov živočíchov a rastlín a jednoznačne odporúča nulový variant, teda činnosť nerealizovať,“ povedal Ľ. Čillag. Správa sa k hale vyjadrovala už na začiatku procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie. Požadovala doplnenie dokumentov a podkladov, ako napríklad environmentálnu štúdiu.

Hlinikári výraznejšie obmedzia výrobu

Až dvadsať percent produkcie hliníka bude musieť zoškrtať v ďalšom období slovenská hlinikárska spoločnosť Slovalco. Avizuje to jej väčšinový vlastník, nórsky koncern Norsk Hydro. Dôvodom je klesajúci dopyt na trhoch a zhoršujúca sa situácia v hutníctve v Európe a rastúce ceny elektriny. Slovalco je najväčším spotrebiteľom elektriny v krajine. Ročne na svoj elektrolytický proces výroby hliníka z oxidu hlinitého minie desatinu celkovej výroby Slovenských elektrární. Výraznejšie škrty vo výrobe preto budú zrejme súvisieť aj s prepúšťaním zamestnancov.