Európska komisia nevie o štátoch EÚ či firmách z týchto krajín, ktoré by za ruský plyn v súlade s požiadavkou Moskvy platili v rubľoch. Ak by na schému navrhovanú prezidentom Vladimirom Putinom pristúpili, porušia únijné sankcie. Po rokovaní ministrov energetiky krajín únie to novinárom povedala eurokomisárka Kadri Simsonová, podľa ktorej chce dvadsaťsedmička ďalej za plyn platiť v eurách či dolároch podľa doterajších zmlúv.

Platbu v ruskej mene vylučujú

Viacerí ministri po mimoriadnej bruselskej schôdzke potvrdzovali doterajšie postoje svojich krajín, ktoré platbu v ruskej mene vylučujú, chceli však po komisii podrobné vysvetlenie k sankciám.

Poľská ministerka životného prostredia Anna Moskwová vyhlásila, že jej krajina má aj po odpojení od ruského plynu dostatočné zásoby a vyzvala na bojkot ruskej požiadavky. Naproti tomu taliansky minister pre ekologickú tranziciu Roberto Cingolani volal po dočasnom umožnení platieb v rubľoch.

Ministri sa dnes mimoriadne zišli najmä kvôli ruskému kroku z minulého týždňa, kedy plynárenská spoločnosť Gazprom prestala dodávať kľúčový energetický zdroj do Poľska a Bulharska, ktorého firmy odmietli platiť v rubľoch.

Porušenie sankcií

Podľa informácií niektorých médií potom niekoľko firiem v snahe udržať si dodávky ruského plynu prisľúbilo otvoriť účty v ruskej banke alebo zvážiť možnosť platby v rubľoch. To by však podľa komisie bolo porušenie protiruských sankcií, ktoré EÚ prijala v reakcii na ruskú agresiu na Ukrajine.

„Komisia nemá informácie o žiadnych krajinách či súkromnej spoločnosti, ktoré by tak chceli urobiť," povedala dnes na adresu rubľových platieb komisárka pre energetiku Simsonová.

Ministri od nej dnes chceli počuť podrobnejšie vysvetlenie, pri akom postupe firmy porušia sankcie a čo je ešte v súlade s pravidlami. Činitelia komisie minulý týždeň vyhlasovali, že pokiaľ firma zaplatí v eurách či dolároch a tým bude transakcia ukončená, bude postup v poriadku. Pokiaľ však bude platba hotová až po prevode peňazí na druhý účet v rubľoch, previní sa proti sankciám.

Systém nechcú meniť

Simsonová upresnila, že pokiaľ bude prevod v rukách ruských orgánov a platba bude dokončená pripísaním rubľov na účet Gazprombank, pôjde o porušenie sankcií. Komisia by mala detailnejší rozbor k platbám a sankciám poskytnúť štátom v priebehu niekoľkých dní.

Zástupcovia viacerých vlád dávali najavo, že ich krajiny nechcú na doterajšom systéme nič meniť a nepristúpia na platby v rubľoch.

„Sme úplne bezpečne zásobovaní a vyzývame ďalšie krajiny, aby nepodporovali Putinov dekrét a požiadavku platiť v rubľoch," povedala dnes poľská ministerka. Podobne sa vyjadrovali aj jej kolegovia z ostatných krajín EÚ. Jediným štátom, ktorý doteraz dával najavo ochotu platiť v ruskej mene, bolo Maďarsko.

Možnosť pripojiť sa k rubľovým platbám však po rokovaní nevylúčil ani slovenský minister hospodárstva Richard Sulík. „My urobíme všetko pre to, aby sme odpojenie neboli," vyhlásil s odkazom na osud Poľska a Bulharska. Slovensko podľa neho bude do Moskvy platbu za aprílové dodávky plynu posielať až 20. mája a dovtedy chce počkať na vývoj situácie v ostatných krajinách a podrobný návod od komisie.

Ťažká situácia firiem

Taliansky minister Cingolani bruselskému webu Politico povedal, že by sa malo na „niekoľko mesiacov" povoliť európskym energetickým firmám platiť za dodávky z Ruska ruble. Energetické firmy sa podľa neho nachádzajú v ťažkej situácii, pretože hrozí, že by platbou v rubľoch porušili sankcie, a súčasne im hrozí prerušenie dodávok v prípade, že ruskej požiadavke nevyhovie.

Minulý týždeň talianska energetická spoločnosť ENI, v ktorej má podiel vláda, uviedla, že požiadavku platiť v rubľoch skúma, účet v ruskej mene si ale zatiaľ nezriadila. Taliansko sa snaží znížiť svoju energetickú závislosť na ruskom plyne zvýšením dodávok napríklad z afrických krajín.

Ďalšie dôležité správy

KK32 archív Moskva - Na archívnej snímke z 25. marca 2022 ruský prezident Vladimir Putin v Moskve. Zahraničné spoločnosti musia pochopiť, že
Neprehliadnite

Slovenský distribútor plynu si plánuje otvoriť účet v rubľoch, píše Financial Times