Plynovod TurkStream je nástrojom ruských záujmov v juhovýchodnej Európe a mali by naň byť uvalené sankcie. V rozhovore pre Euractiv to povedal Cvetan Cvetanov, ktorý kedysi úzko spolupracoval s bývalým bulharským premiérom Bojkom Borisovom. Práve ten sa zasadil o rekordne rýchle vybudovanie bulharskej časti tohto plynovodu.

Zamlčané detaily

Vybudovanie TurkStreamu Borisov obhajoval tým, že by v Bulharsku vďaka nemu došlo k úplnej diverzifikácii plynu, spomína si Cvetanov. Podľa neho bývalý premiér tvrdil, že krajine sa podarilo zabezpečiť plyn z Azerbajdžanu, no nevysvetlil, že išlo v podstate o výmenu. Jeho vláda síce kupovala azerbajdžanský plyn, ale plynovodom namiesto neho prúdil ten ruský.

Nikto sa vtedy nepýtal, prečo sa pri konštrukcii TurkStreamu obišla Ukrajina a prečo Bulharsko prišlo o 690 miliónov eur v tranzitných poplatkoch spojených s už existujúcim koridorom, ktorý bol viazaný zmluvou na desať rokov. Krajina prepravovala všetok ruský plyn dovezený Tureckom cez Ukrajinu a Rumunsko až kým nedošlo k spusteniu TurkStreamu.

Diverzifikácia zdrojov

Aby došlo k diverzifikácii, tak musí byť viac než polovica kapacity k dispozícii pre iné zmluvy, k uzavretiu ktorých by došlo s rôznymi dodávateľmi plynu. Keď TurkStream začal svoju prevádzku v Bulharsku, tak bolo viac než jasné, že má iba jeden vstup a jeden výstup bez akejkoľvek diverzifikácie, ozrejmuje Cvetanov.

To podľa neho do roku 2021 zvýšilo závislosť krajiny od ruského plynu o sto percent. Nerozumie, prečo sa o tom v rámci Európskeho parlamentu či Európskej komisie nediskutuje.

Švajčiarska spoločnosť MET, ktorá je dcérskou spoločnosťou Gazpromu, má zarezervovaných až 90 percent týchto kapacít. Cvetanov zdôrazňuje, že vo svojich správach na to upozornilo už mnoho analytikov a odborníkov z oblasti energetickej bezpečnosti.

Nástroj cudzích záujmov

Politici si podľa Cvetanova musia otvoriť ústa. O Nord Streame sa diskutuje až na európskej úrovni, no TurkStream v rozpravách chýba.

Tento plynovod je však veľmi dôležitý, pretože zvyšuje vplyv Ruska v juhovýchodnej Európe. Zásobuje totiž plynom Srbsko aj Maďarsko. To podľa Cvetanova znamená, že TurkStream je nástrojom záujmov ruského prezidenta Vladimira Putina. Tie vzrástli po jeho anexii Krymu a ich cieľom je obísť Ukrajinu.

„Môžem povedať, že naším konaním a vybudovaním TurkStreamu sme poslúžili cudzím záujmom,“ sype si Cvetanov popol na hlavu a dodáva, že nikto v Komisii o tomto plynovode nepozná pravdu.

V tejto oblasti chýba politická diskusia. EÚ by podľa neho mala riešiť to, ktoré európske krajiny sú jej Achillovou pätou a mohli by cudzím záujmom poslúžiť rovnako ako jeho krajina.

Sankcie sú nutnosťou

Euractiv v rámci rozhovoru predostrel otázku uvalenia sankcií na TurkStream. Podľa Cvetanova k tomu malo dôjsť už oveľa skôr, pretože by sa tým zmiernila spôsobená škoda.

Európa sa musí zbaviť závislosti od Ruska, dodáva. Putin nedávno začal zneužívať ropu a zemný plyn ako nástroje geopolitického vydierania. Z tohto pohľadu môžeme vidieť, že konanie krajín EÚ je konzistentné a tvrdé.

„Solidarita však musí začať fungovať aj na úrovni Komisie a EÚ,“ konštatuje Cvetanov.

V prípade zavedenia sankcií voči TurkStreamu sa Bulharsko dostane do patovej situácie, z ktorej sa nebude schopné dostať, ak nebude mať k dispozícii zodpovedajúce kompenzačné mechanizmy. Iba tak bude krajina schopná z toho v konečnom dôsledku vyjsť „silnejšia a jednotnejšia“, uzatvára Cvetanov.

Ďalšie dôležité správy

Ruský Gazprom zastavil dodávky plynu do Holandska
Neprehliadnite

Pre Bulharsko je nevyhnutné obnoviť dodávky ruského plynu, povedal Rosen Christov