Britský verejný dlh prudko vzrástol a v pomere k výkonu ekonomiky sa dostal na takmer 60-ročné maximum. Verejný dlh v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) sa v apríli priblížil k 100 percentám, čo je najviac od roku 1963.

Ekonómovia počítali s novým dlhom na úrovni iba 40 miliárd libier. Navyše sa marcové pôžičky revidovali výrazne smerom nahor na takmer 15 miliárd libier.

To zvýšilo verejný dlh na takmer 98 percent HDP. Ďalším faktorom je nižší odhad veľkosti britskej ekonomiky vychádzajúci z nedávneho koronavírusového scenára britských rozpočtových prognostikov. V pomere k HDP je verejný dlh najvyšší od roku 1963, uviedol britský štatistický úrad ONS. Na porovnanie, vlani v apríli predstavoval 80 percent HDP.

Podľa ekonómky firmy Capital Economics Ruth Gregoryovej mix strmého pádu ekonomickej aktivity a opatrení vlády na zmiernenie následkov koronakrízy zvýšili nové vládne pôžičky na „alarmujúco vysoké úrovne”.

Viceguvernér britskej centrálnej banky (BoE) Dave Ramsden povedal pre Reuters, že zotavovanie ekonomiky v druhej polovici roka môže byť pomalšie, než predpokladá základný scenár BoE publikovaný tento mesiac. Ako dôvod uviedol viacero rizík dlhodobého poškodenia ekonomiky.