Britský premiér Boris Johnson je „mimoriadne znepokojený" z najnovších presunov ruských vojakov na polostrove Krym a pri ukrajinských hraniciach. Uviedol to podľa svetových agentúr v pondelňajšom telefonickom rozhovore s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Zároveň ho ubezpečil, že Veľká Británia bezvýhradne podporuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny. V súvislosti s touto destabilizačnou aktivitou vyjadril solidaritu s ukrajinskou a ocenil prístup zo strany Kyjeva. Zelenskyj sa následne prostredníctvom Twitteru poďakoval Johnsonovi za podporu. Konštatoval, že Ukrajina „nie je sama" a na jej strane s aj krajiny zo skupiny G7.

WA 27 archív Brussels - Na archívnej snímke z 22. februára 2021 šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell počúva otázku počas príchodu na zasadnutie  s ministrami zahraničných vecí členských krajín EÚ v Bruseli. Borrell vyzval v piatok 26. februára 2021 na spoločné úsilie na obnovenie jadrovej dohody medzi Iránom a svetovými mocnosťami, oficiálne známej ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA). FOTO TASR/AP

FILE - In this Monday, Feb. 22, 2021 file photo, European Union foreign policy chief
Neprehliadnite

Borrell: EÚ je vážne znepokojená pohybom ruských vojsk v blízkosti Ukrajiny

Podobné podporné stanoviská vydali v uplynulých dňoch aj americký prezident Joe Biden a šéf európskej diplomacie Josep Borrell. Ukrajina a Spojené štáty minulý týždeň hlásili presuny ruských vojakov na anektovanom Krymskom polostrove a pri rusko-ukrajinských hraniciach v blízkosti území kontrolovaných proruskými separatistami. Aj Zelenskyj vo štvrtok obvinil Moskvu zo sústreďovania vojakov na hraniciach s Ukrajinou.