Dolná snemovňa britského parlamentu v stredu schválila kľúčovú časť prepracovanej pobrexitovej dohody týkajúcej sa Severného Írska, a to aj napriek odporu najväčšej unionistickej strany v provincii – Demokratickej unionistickej strany (DUP) – a niektorých poslancov britskej Konzervatívnej strany vrátane bývalých premiérov Borisa Johnsona a Liz Trussovej.

Za návrh hlasovalo 515 poslancov a len 29 bolo proti. Znamená to, že viacero konzervatívnych poslancov sa napokon hlasovania zdržalo.

Cieľom zrevidovanej dohody je zabezpečiť hladký tok tovarov medzi Severným Írskom a Írskou republikou, ktorá je členom Európskej únie, a tiež medzi Severným Írskom a Veľkou Britániou. Britský premiér Rishi Sunak sa s Európskou úniou dohodol na takzvanej Stormontskej brzde ako súčasti Windsorského rámca. Brzda poskytuje Severnému Írsku širšie možnosti rozhodnúť sa, či v budúcnosti prijme nové právne predpisy Európskej únie. Konkrétne umožní Británii neakceptovať novú európsku legislatívu pre Severné Írsko v prípade, že o to požiada tretina poslancov v regionálnom parlamente. Strane DUP sa však nepáči, že sa to netýka aj súčasnej legislatívy EÚ.

„Stormontská brzda je pre Windsorský rámec kľúčová,“ povedal pred hlasovaním v parlamente britský minister pre Severné Írsko Chris Heaton-Harris. „Obnovuje praktickú suverenitu Spojeného kráľovstva ako celku a predovšetkým občanov Severného Írska,“ vyhlásil.

Tvrdšia hranica medzi Severným Írskom a Írskom by mohla podľa pozorovateľov ohroziť Veľkopiatkovú dohodu z roku 1998, ktorá ukončila tri desaťročia trvajúci ozbrojený konflikt v provincii medzi militantmi snažiacimi sa o pripojenie k Írskej republike, unionistami a britskými bezpečnostnými zložkami. Spojené štáty varovali, že ohrozenie dohody by mohlo negatívne ovplyvniť obchodné vzťahy medzi USA a Britániou.

Ďalšie dôležité správy

WA 6 Windsor - Britský premiér Rishi Sunak (vpravo) a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pózujú počas stretnutia vo Windsore v pondelok 27. februára 2023. FOTO TASR/AP

  

Britain's Prime Minister Rishi Sunak, right, meets with European Commission President Ursula von der Leyen for talks on the Northern Ireland protocol at Fairmont Windsor Park, in Windsor, England, Monday, Feb. 27, 2023. (AP Photo/Kin Cheung)
Neprehliadnite

Skutočným testom novej dohody medzi Britániou a EÚ je podpora unionistov, tvrdí expert