Britský minister zdravotníctva Matt Hancock v sobotu podal demisiu, informovala agentúra AFP.

Hancock, ktorý v britskej vláde koordinoval vládne opatrenia proti pandémii vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2 a v posledných mesiacoch najmä očkovaciu kampaň, oznámil svoju demisiu listom premiérovi Borisovi Johnsonovi, pričom v ňom zopakoval svoje predchádzajúce ospravedlnenie a priznal svoje zlyhanie vo vzťahu k verejnosti.

Aféra vypukla, keď médiá zverejnili snímku z bezpečnostnej kamery, ktorá zachytáva, ako ženatý Hancock objíma a bozkáva svoju - vydatú - kolegyňu z rezortu zdravotníctva Ginu Coladangelovú.

WA 33 Bolton - Muž čaká pred mobilným COVID-19 vakcinačným centrom pred radnicou v anglickom meste Bolton 9. júna 2021. V Boltone zaznamenávajú pomerne vysoké počty prípadov tzv. delta variantu koronavírusu (indického variantu), ktorý prvýkrát identifikovali v Indii. FOTO TASR/AP

A man waits outside a mobile COVID-19 vaccination centre outside Bolton Town Hall, in Bolton, England, Wednesday, June 9, 2021,  where case numbers of the Delta variant first identified in India have been relatively hi
Neprehliadnite

Británia hlási tisíce nových prípadov Covid-19, ide o najvyšší prírastok od februára

Ako v sobotu napísal denník The Guardian, fotografia je zo 6. mája, keď si podľa vládnych nariadení mali obyvatelia Británie držať odstup od ľudí, s ktorými nežijú v jednej domácnosti alebo ktorí nepatria do ich tzv. sociálnej bubliny.

Opozičná Labouristická strana, Hnutie pozostalých obetí COVID-19 za spravodlivosť, avšak i konzervatívny poslanec Duncan Baker a iní následne vyzvali predsedu britskej vlády Borisa Johnsona, aby Hancocka odvolal.

Hancock sa najprv ospravedlnil za nerešpektovanie odporúčaní, na ktorých znení sa ako šéf rezortu zdravotníctva podieľal. Premiér Johnson jeho ospravedlnenie prijal a uviedol, že kauzu „považuje za uzavretú“.

Minister zdravotníctva však možno neporušil len vládne odporúčania, avšak i zákon. V máji totiž britský zákon zakazoval stretávanie sa dvoch alebo viac osôb vo vnútorných priestoroch.