Nákaza novým druhom koronavírusu sa šíri rýchlejšie najmä vplyvom jeho mutácií, pričom britskú zistili už aj v odpadových vodách štyroch maďarských miest. Oznámila to v stredu v Budapešti šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová. Podľa agentúry MTI spresnila, že genetické fragmenty britského variantu koronavírusu sa našli vo vzorkách odpadových vôd v Budapešti, Debrecíne, Tatabányi, Székesfehérvári a Győri.

V Košiciach pokračuje od 29.1. bezplatné skríningové testovanie obyvateľov antigénovými testami. Na snímke odberné miesto v základnej škole na rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach 29. januára 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Britská mutácia nového koronavírusu sa potvrdila v 72 percentách vzoriek

„Doteraz máme 400 potvrdených prípadov nákazy britskou mutáciou, z toho sa iba desiati infikovali v zahraničí. Brazílska a juhoafrická mutácia sa zatiaľ v Maďarsku nezistila," dodala šéfka úradu. Aktuálne je v Maďarsku nakazených 82 127 osôb. V nemocničnom ošetrení je 4 353 chorých, z nich je 407 napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Novým koronavírusom sa doteraz nakazilo 410 129 infikovaných, chorobe Covid-19 podľahlo 14 552 ľudí.