Viac ako 1,5 milióna domácností v Británii je nútených zmeniť dodávateľov energie po tom, ako v stredu skolabovali ďalší dvaja dodávatelia elektriny, čo znamená, že od začiatku augusta klesne počet spoločností, ktoré budú fungovať, na sedem.

Zatiaľ poslednými dvoma obeťami rapídneho zvýšenia cien elektrickej energie na burze sú Green Supplier Ltd. a Avro Energy Inc, ktoré obe v stredu zastavili činnosť. Avro malo 580-tisíc zákazníkov a Green 255-tisíc, čo predstavuje 2,9 percenta domácností v Británii.

Ďalších päť dodávateľov s celkovým počtom viac ako 650-tisíc zákazníkov taktiež od začiatku augusta doteraz ukončilo prevádzku, pretože ceny zemného plynu a elektrickej energie sa dostali na rekordné hodnoty.

Winter Storm Brings Ice, Snow, And Rain Through Northeast
Neprehliadnite

Fotostory: Prídu uhoľné prázdniny a trojdňový pracovný týždeň? Prichádza energetická kríza

Postihnuté firmy volajú o pomoc

Spoločnosti žiadajú zrušenie cenového stropu štandardných taríf, aby mohli presunúť časť nákladov na spotrebiteľov. Britská vláda však uviedla, že sa to nestane. Namiesto toho važuje poskytnutie štátom podporovaných pôžičiek, ktoré pomôžu väčším firmám zmierniť náklady na získanie zákazníkov skrachovaných spoločností.

„Súčasné trhové podmienky sú bezprecedentné a rekordné veľkoobchodné ceny energií tlačia náklady na energiu nad cenový strop," uviedla spoločnosť Green Supplier vo vyhlásení." To znamená, že Green, rovnako ako všetci ostatní dodávatelia energie, predáva energiu zákazníkom so stratou.

Britský regulátor energií - Ofgem - teraz hľadá dodávateľa energií pre zákazníkov Green a Avro. Je to zvyčajne jednoduchý proces, ale väčšie spoločnosti teraz nemusia byť ochotné prijímať klientov a dopredu vedieť, že na nich prerobia.

Neprehliadnite

K. Hirman: Pri kumulácii negatívnych faktorov bude nutné v zime regulovať dodávky energií

Vláda zasiahne, avšak kto to celé zaplatí?

Vysoké ceny plynu e elektriny pravdepodobne neklesnú tak rýchlo, čo prinútilo vládu pokúsiť sa nájsť spôsob ako ochrániť domácnosti a zabezpečiť, aby mali náhradného dodávateľa.

„Najdôležitejšou radou, ktorú vám môžeme dať práve teraz, je neprepadať panike," povedal Alex Staker, vedúci komerčných operácií u poskytovateľa porovnávania cien energií - Bionic. „Vaše dodávky energie nebudú narušené a vaša energia nebude prerušená ani v situácii, keď váš dodávateľ energie skrachuje."

Británia by mala byť pripravená na vyššie dlhodobejšie ceny elektrickej energie. Spoločnosť RBC Europe Ltd. odhaduje, že účty môžu kvôli rastúcim nákladom vyskočiť až o 400 libier (546 dolárov) ročne.

„Je pred nami dlhá zima," povedal Andy Harris, riaditeľ spoločnosti UtilityPoint, ktorá minulý týždeň tiež ukončila svoju činnosť. „Ak bude zimné obdobie ozaj studené, ceny sa môžu zvýšiť ešte viac a môžu zavrieť aj ďalšie firmy."

Nie je to zďaleka len o Británii

V Británii sú zatiaľ dôsledky prudkého nárastu cien najakútnejšie.

Ale nie je to len Spojené kráľovstvo. Studená zima môže spôsobiť celoeurópsku krízu dodávok energie. Ceny na rekordných úrovniach, už pred začiatkom zimy vyvolávajú vo vládach EÚ obavy. Otázka nestálosti cien a vplyvu rastúcich nákladov na energiu a otázka prechodu na čistú energiu, bola neočakávane nastolená na stredajšom stretnutí ministrov energetiky EÚ v Slovinsku.

Niekoľko krajín EÚ chce, aby bola energetická kríza zaradená do programu summitu lídrov, ktorý sa bude konať 21. - 22. októbra 2021.

Nedostatku potravín sa v Británii nateraz dalo vyhnúť, keď úradníci v utorok súhlasili s poskytnutím „obmedzenej finančnej podpory“, ktorá pomôže spoločnosti CF Industries Holdings Inc. obnoviť závod na výrobu hnojív, ktorú tiež zastavili vysoké ceny energií.

veterná elektáreň
Neprehliadnite

Rastúce ceny energií odstavujú fabriky v Británii. Hrozí zastavenie výroby mäsa