Podpora vojny na Ukrajine v ruskej verejnosti „výrazne klesá“, uviedlo britské ministerstvo obrany v nedeľu v pravidelnej dennej správe. Odvolalo sa pritom na prieskum verejnej mienky v Rusku, píše tlačová agentúra DPA.

„Rusko pravdepodobne nasledujúcich niekoľko mesiacov nedosiahne veľké úspechy na bojisku na Ukrajine, preto udržať si rovnaký tichý súhlas obyvateľov s vojnou bude zrejme pre Kremeľ čoraz ťažšie,“ uviedli Briti.

Britské ministerstvo poukázalo na správu nezávislého ruského média, ktoré si vyžiadalo prístup k údajom zozbieraným ruskou Federálnou službou ochrany (FSO) pre interné použitie. FSO je zodpovedná za ochranu najvyšších ruských činiteľov.

Pokračovanie si želá iba 25 percent Rusov

„Údaje ukázali, že 55 percent Rusov dáva prednosť mierovým rozhovorom s Ukrajinou a iba 25 percent podporuje pokračovanie konfliktu,“ napísal rezort britskej obrany bez toho, aby identifikoval spomínané nezávislé ruské médium.

Na začiatku vojny podporovalo „špeciálnu vojenskú operáciu“, ako Kremeľ vojnu nazýva, približne 80 percent Rusov, dodali Briti.

Britské ministerstvo obrany zverejňuje informácie, pochádzajúce od spravodajských služieb Spojeného kráľovstva, už od začiatku vojny vo februári a robí to s cieľom oponovať ruským správam a posilňovať podporu Ukrajiny na Západe.

Moskva obviňuje Londýn z dezinformačnej kampane, dodala DPA.

Ďalšie dôležité správy

KK9 Brusel - Francúzsky prezident Emmanuel Macron hovorí počas tlačovej konferencie v druhý a záverečný deň summitu EÚ v Bruseli v piatok 21. októbra 2022. FOTO TASR/AP
French President Emmanuel Macron speaks during a media conference at an EU summit in Brussels, Friday, Oct. 21, 2022. European Union leaders gathered Friday to take stock of their support for Ukraine after President Volodymyr Zelenskyy warned that Russia is trying to spark a refugee exodus by destroying his war-ravaged country's
Neprehliadnite

Macron: Západ by mal uvažovať o bezpečnostných zárukách, ktoré žiadalo Rusko