Vláda britského premiéra Borisa Johnsona je podľa nemenovaného vládneho zdroja citovaného BBC pripravená prijať zákony, ktoré by jej umožnili zrušiť časti brexitovej dohody s EÚ týkajúcej sa Severného Írska. O problematike dnes bude ministerský predseda rokovať v Severnom Írsku, kde vyvolala politickú krízu. Johnson dnes navštívi Belfast, aby tam podporil zriadenie novej regionálnej vlády.

Tovar podlieha kontrolám

Vďaka protokolu Severnému Írsku po brexite zostala otvorená hranica s Írskom, ktoré je naďalej členom únijnej dvadsaťsedmičky. Zároveň ale región čiastočne stratil doterajšie pevné putá so zvyškom Británie, pretože niektorý tovar putujúci medzi oboma časťami ostrovnej krajiny teraz podlieha kontrolám.

Z tohto dôvodu vadí protokol predovšetkým stranám, ktoré podporovali brexit a chcú, aby aj v budúcnosti Severné Írsko zostalou súčasťou Británie. Naopak politické zoskupenia ako katolícka a republikánska Sinn Féin, ktorá je po nedávnych voľbách najsilnejšou stranou v Severnom Írsku, si želajú spojenie Severného Írska a Írskej republiky as protokolom problém nemajú. V severoírskom parlamente teraz majú väčšinu.

Tlak na vládu

Protestantská Demokratická unionistická strana (DUP), ktorá je teraz druhým najsilnejším zoskupením v Severnom Írsku tlačí na britskú vládu, aby zrušila platnosť protokolu, ktorý po odchode Británie z Európskej únie upravuje obchodné pravidlá regiónu s 1,9 milióna obyvateľov. Minulý týždeň DUP kvôli pobrexitovým dojednaniam začala blokovať voľbu predsedu novozvoleného regionálneho parlamentu a oznámila blokádu regionálneho parlamentu. Za týchto okolností nie je možné ani zostaviť novú exekutívu.

Hoci Johnson protokol sám podpísal, súhlasí s názorom, že by mal doznať zmien. V regionálnom denníku Belfast Telegraph napísal, že protokol je zastaraný a neodráža realitu postcovidovej éry s vojnou v Európe a rastúcimi životnými nákladmi. Premiér dodal, že je otvorený dialógu, ale varoval že Británia bude musieť sama konať, pokiaľ EÚ nezmení svoj postoj.

Legislatívne kroky

Vysoko postavený vládny zdroj uviedol, že ak sa na poslednú chvíľu nepodarí dohodnúť na zmenách v protokole, vláda by mohla podniknúť legislatívne kroky vedúce k úplnému odstráneniu častí protokolu v záujme ľahšieho obchodovania. Takýto zákon by však musel schváliť britský parlament a proces by mohol trvať mesiace, poznamenala BBC.

Európska únia zmeny v protokole odmieta. Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič minulý týždeň zdôraznil, že riešenie situácie je možné nájsť aj bez zmien v texte dohody. Únia podľa neho urobí maximum k ochrane miesta Írska na jednotnom trhu EÚ.

Dvadsaťsedmička považuje protokol za základný kameň dohody o vystúpení Británie z EÚ. Jednostranné zrušenie jeho časti by považovala za porušenie medzinárodného práva.

Ďalšie dôležité správy

KK15 Varšava - Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová hovorí počas tlačovej konferencie s poľským ministrom zahraničných vecí Zbigniewom Rauom 5. apríla 2022 vo Varšave. FOTO TASR/AP
Britain's Foreign Secretary Liz Truss speaks at a joint news conference with Polish Foreign Minister Zbigniew Rau in Warsaw, Poland, Tuesday, April 5, 2022. (AP Photo/Czarek Sokolowski)
Neprehliadnite

Na Európsku úniu sa valia hrozby zo severu aj z juhu. Kvôli Írsku a od Macrona