Britský ministerský predseda Boris Johnson sa vyslovil preto, aby sa nezávisle vyšetrilo lobovanie expremiéra Davida Camerona, ktorý sa údajne snažil ovplyvniť členov kabinetu v prospech skrachovanej finančnej spoločnosti Greensill Capital. Informovali o tom agentúra Reuters a britské médiá.

Zakladateľ firmy Greensill Capital, austrálsky bankár Lex Greensill, pôsobil ako neplatený poradca Davida Camerona, ktorý viedol britskú vládu v rokoch 2010 až 2016. Cameron podľa stanice BBC od roku 2018 pre Greensill Capital pracoval a snažil sa bezúspešne členmi britskej vlády presvedčiť, aby firme zabezpečila prístup k pôžičkám so štátnou podporou.

Cameron tlačil na ministrov financií, aby zariadili spoločnosti mimoriadné finančné prostriedky. Textovú správu zaslal aj súčasnému šéfovi štátnej pokladnice Rishimu Sunakovi. V roku 2019 sa potom Cameron a Lex Greensill súkromne stretli na poháriku s ministrom zdravotníctva Mattom Hancockom a diskutovali s ním o novej schéme vyplácania peňazí pracovníkom britského zdravotníckeho systému NHS.

Šéf koncernu Volkswagen Herbert Diess
Neprehliadnite

Lobing Škody pri novej gigafabrike silnie. Tunajšie podniky sa majú čo učiť

Vyšetrovanie kauzy Greensill povedie Nigel Boardman z právnickej kancelárie Slaughter and May. Podnet na preskúmanie dali noviny Financial Times a The Sunday Times, ktoré priniesli správu o Cameronovom lobovaní za firmu Greensill Capital. Správy vyvolali dohady, nakoľko sa Johnsonov kabinet podobá vládam, ktoré sprostredkovávajú výhodné zmluvy svojim známym. Tieto obvinenia však vláda odmieta a argumentuje tým, že Cameron zamýšľaného výsledku nedosiahol.

Cameron v nedeľňajšom vyhlásení uviedol, že so svojimi krokmi vládnemu kódexu nespreneveril. Zároveň ale doplnil: „Ako bývalý ministerský predseda akceptujem, že komunikácia s vládou sa musí uskutočňovať len tými najformálnějšími cestami, aby nedochádzalo k mylným interpretáciám."

Firma Greensill Capital poskytovala služby spoločnostiam, ktoré nechcú čakať, až zákazníci zaplatia za tovar či služby. Za malý poplatok tak spoločnosť zaplatila dodávateľom, akonáhle doručili tovar. Svoje peniaze dostávala späť potom, čo zákazník zaplatil. Greensill napríklad presvedčil britskú vládu k vytvoreniu podobného systému pre lekárne, aby dostávali peniaze skôr. Greensill Capital potom v roku 2018 na vytvorenie tejto schémy získal zmluvu. Najmenej od roku 2018 sa ale objavovali pochybnosti o kondícii firmy. V júli minulého roka potom jedna z poisťovní prestala niektorých investorov Greensill Capital kryť. Od marca tohto roku je spoločnosť v insolvencii.