Britská vláda predložila parlamentu návrh zmeny pobrexitovej obchodnej dohody s Európskou úniou v otázke postavenia Severného Írska. Podľa agentúry AFP, z ktorej čerpá TASR, tak hrozí obchodná vojna medzi Britániou a Európskou úniou.

Londýn chce po novom zrušiť colné kontroly na dovoz niektorých tovarov do Severného Írska zo zvyšku Británie. To je však v rozpore s ustanoveniami platnej pobrexitovej obchodnej dohody medzi Britániou a Európskou úniou.

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová uviedla, že návrh zákona o severoírskom protokole je „rozumným, praktickým riešením problémov, ktorým čelí Severné Írsko".

Európska únia pohrozila opatreniami

Európska únia už avizovala, že proti tomuto britskému návrhu zákona podnikne právne kroky.

Ako pripomína agentúra AP, v podaní Londýna ide o jednostranný krok, s ktorým nesúhlasia aj viacerí britskí poslanci. Tvrdia, že to predstavuje porušenie medzinárodného práva. Trussová to odmieta.

Podľa írskeho premiéra Micheála Martina je „poľutovaniahodné, že krajina ako Spojené kráľovstvo takto porušuje medzinárodnú dohodu".

Johnson sa snažil odľahčiť situáciu

Šéf britskej vlády Boris Johnson však navrhované zmeny označil za „pomerne triviálne úpravy". Ako zdôraznil, pre jeho vládu je dôležitejšie dodržiavanie Veľkopiatkovej dohody z roku 1998 a na ňu naviazaný mier a stabilita v Severnom Írsku.

Ďalšie dôležité správy

PK 28 Lydd - Britský premiér Boris Johnson sa prihovára na letisku Lydd na juhovýchode Anglicka vo štvrtok 14. apríla 2022. Johnson má na budúci týždeň v pláne cestu do Indie, kde bude so svojím partnerom Naréndrom Módím rokovať o bezpečnosti a obchodnej spolupráci. FOTO TASR/AP

British Prime Minister Boris Johnson delivers a speech at Lydd Airport, south east England, Thursday, April 14, 2022. Britain says it has struck a deal with Rwanda to send some asylum-seekers to the central African coun
Neprehliadnite

Britská vláda je pripravená prijať zákony, ktoré zrušia časti brexitovej dohody o Írsku