Britská mena v stredu klesla na úroveň 1,1407 dolára, keďže u investorov narastajú obavy z negatívnych ekonomických vyhliadok. Od začiatku júna stratila libra šterlingov takmer 10 percent svojej hodnoty - čo je pre jednu z hlavných svetových mien obrovský skok.

Viacerí ekonómovia predpovedajú, že libra čoskoro dosiahne hodnotu 1,10 dolára, čo znamená ďalší 4-percentný pokles oproti súčasnej úrovni. Spoločnosť Capital Economics predpokladá, že libra by mohla otestovať svoje historické minimum priblížením sa k hodnote 1,05 dolára, ktoré bolo dosiahnuté v marci 1985.

„Trh sa v posledných týždňoch posunul veľmi ďaleko a veľmi rýchlo, a to kvôli pomerne pochmúrnym hospodárskym vyhliadkam. To znamená, že recesia bude v Spojenom kráľovstve hlbšia," povedal Charles Diebel, vedúci stratégie pevného príjmu v spoločnosti Mediolanum Asset Management. Podľa prognóz Medzinárodného menového fondu (MMF) čaká Veľkú Britániu v budúcom roku pomalší hospodársky rast a trvalejšia inflácia než ktorúkoľvek inú veľkú ekonomiku.

K náporu na zbavovanie sa britských aktív však prispel aj medzinárodný vývoj vrátane prudkého rastu cien plynu a obáv o globálny rast, ktoré investorov prinútili hľadať útočisko v dolári. Euro a japonský jen tiež dosiahli niekoľko desaťročných miním.

Pokles libry šterlingov oživil tvrdenia, ktoré sa objavili po referende o brexite v roku 2016, že Británia sa správa ako rozvíjajúci sa trh s čoraz volatilnejšou menou. Mnohí obchodníci tieto tvrdenia však spochybňujú a sú presvedčení, že obchodovanie zostáva usporiadané a dôvera v inštitúcie, ako je Bank of England, silná.

Libre môže pomôcť hospodárska politika novej premiérky

Deutsche Bank v pondelok varovala, že riziko krízy platobnej bilancie Spojeného kráľovstva „by sa nemalo podceňovať" , pričom sa odvolávala na možnosť veľkej fiškálnej expanzie a zmeny mandátu Bank of England.

August bol pre ceny niektorých britských dlhopisov najhorším mesiacom v histórii. Výnosy 10-ročných britských vládnych dlhopisov tento týždeň vzrástli na úroveň približne 3,15 percenta, čo je najvyššia úroveň od roku 2011.

Británii nie sú cudzie krízy platobnej bilancie a devalvácia libry zohrala úlohu pri ukončení predchádzajúcich období vlády Konzervatívnej strany. K prepadu libry došlo v roku 1992, keď bola Británia nútená vystúpiť z Európskeho mechanizmu výmenných kurzov.

Výhľad libry v konečnom dôsledku závisí od zlepšenia medzinárodnej situácie a od toho, či hospodárska politika novej premiérky dokáže obmedziť hĺbku a dĺžku recesie. Očakávania týkajúce sa zvyšovania sadzieb centrálnou bankou v posledných týždňoch prudko vzrástli - investori vidia vrchol sadzieb na úrovni 4,3 percenta do júna 2023 zo súčasných 1,75 percenta.

„Ak by Bank of England na niekoľkých nasledujúcich zasadnutiach konala ráznejšie, pomohlo by to britskej libre," povedal Andrew Sentance, bývalý člen výboru pre stanovovanie sadzieb BoE a v súčasnosti poradca spoločnosti Cambridge Econometrics.

Ďalšie dôležité správy