Britská kráľovská mincovňa plánuje postaviť zariadenie, ktoré bude ťažiť zlato z elektronického odpadu. Závod by mal byť plne spustený do prevádzky v roku 2023. Informoval o tom web cnbc.com.

Vládna spoločnosť, ktorá vyrába mince a výrobky z drahých kovov, uviedla, že na získanie zlata z dosiek plošných spojov mobilných telefónov a notebookov použije to, čo nazvala „novou patentovanou technológiou“ od kanadskej firmy Excir.

Rastúca produkcia zariadení, ako sú smart telefóny, tablety a notebooky, spôsobilo, že elektronický odpad sa v posledných rokoch stal témou mnohých diskusií.

V roku 2019 sa na svete podľa správy Global E-waste Monitor 2020 vyprodukovalo približne 53,6 milióna metrických ton elektronického odpadu. V správe sa tiež uvádza, že len 17,4 percenta tohto odpadu bolo „oficiálne zdokumentovaných ako riadne zozbierané a recyklované“.

Okrem tejto nízkej miery zberu a recyklácie sa v správe tiež konštatuje, že elektronický odpad obsahuje aj škodlivé látky vrátane ortuti, hydrochlórofluorokarbónov, chlorofluorokarbónov a brómovaných spomaľovačov horenia.

Keďže obavy o životné prostredie a udržateľnosť narastajú, spoločnosti ako Excir sa snažia zaviesť a speňažiť techniky zamerané na recykláciu a opätovné využitie elektronického odpadu.

Ďalšie dôležité správy

Zimné olympijské hry v Pekingu začínajú 4. februára
Neprehliadnite

Športovcom zakázali smartfóny. Obavy sú zo „zimných kontroverzných hier“ v Pekingu