Británia je na ceste k technickej recesii v druhej polovici tohto roka a čelí veľkému zásahu do životnej úrovne domácností v dôsledku stúpajúcich cien. Uviedol to v stredu britský Národný inštitút pre ekonomický a sociálny výskum (NIESR).

Pokles HDP

Inštitút predpovedá Spojenému kráľovstvu pokles hrubého domáceho produktu (HDP) o 0,2 percenta v 3. štvrťroku a 0,4 percenta v posledných troch mesiacoch roka. To by znamenalo dve po sebe idúce štvrťroky poklesu, čo je bežne používaná definícia recesie. „Časy sú pre ekonomiku Spojeného kráľovstva ťažké,“ povedal zástupca riaditeľa NIESR pre makroekonomiku Stephen Millard, bývalý ekonóm centrálnej banky Bank of England (BoE).

NIESR zároveň uviedol, že tento pokles ešte nebude považovať za recesiu, pretože preferuje definíciu podobnú tej, ktorú používa Národný úrad pre ekonomický výskum Spojených štátov, o trvalejšej kontrakcii hospodárstva. BoE minulý týždeň predpovedala, že britská ekonomika sa v poslednom kvartáli tohto roka zníži až o 1 percenta a klesne aj za celý rok 2023, a to o 0,25 percenta, ale nie tak, že by sa HDP znížilo dva po sebe nasledujúce štvrťroky.

NIESR uviedol tiež, že ruská invázia na Ukrajinu tento rok zníži produkciu svetovej ekonomiky o 1,1 percenta alebo 1,5 bilióna dolárov, čo je zhruba ekvivalent ekonomiky veľkosti Austrálie. Inštitút znížil svoju prognózu hospodárskeho rastu Spojeného kráľovstva v roku 2022 na 3,5 percenta zo 4,8 percenta a predpoveď na rok 2023 na 0,8 percenta z 1,3 percenta.

Tlmiče inflácie

Inflácia spotrebiteľských cien podľa NIESR pravdepodobne vyvrcholí na úrovni 8,3 percenta, čo je menej ako vyše 10 percenta, ktoré očakáva BoE. NIESR totiž nepočíta s tým, že ceny energií stúpnu tak výrazne, ako predpokladá BoE. Upozornil pritom na „tlmiče“ inflácie v podobe poklesu produkcie a rastúcej nezamestnanosti.

Vláda by však podľa inštitútu mala zvýšiť svoje hlavné sociálne dávky pre nezamestnaných a slabo zarábajúcich – Universal Credit – o 25 libier týždenne, aby im pomohla kompenzovať rastúce účty, a poskytnúť 250-librový grant najchudobnejším 40 percenta domácností. Minister financií Rishi Sunak však vlani v októbri zrušil dočasné zvýšenie univerzálneho kreditu o 20 libier, ktoré súviselo s ochorením covid-19.

Návrhy NIESR by stáli 4,2 miliardy libier. Sunak pred dvoma týždňami povedal, že by bolo „hlúpe“ ponúkať teraz väčšiu podporu a chce počkať do konca roka, keď budú ekonomické vyhliadky jasnejšie. NIESR odhaduje, že približne 1,5 milióna britských domácností, zhruba 5 percenta z celkového počtu, bude čoskoro čeliť účtom za potraviny a energie, ktoré prevýšia ich disponibilný príjem po uhradení poplatkov za bývanie.

Ďalšie dôležité správy