Britská centrálna banka Bank of England predstavila podobu novej bankovky v hodnote 50 libier. Je posledná z radu plastových bankoviek, ktoré majú dlhšiu životnosť a je ťažšie ich sfalšovať. Je na nej podobizeň matematika a počítačového priekopníka Alana Turinga, ktorý sa okrem iného zaslúžil o dešifrovanie nacistických tajných kódov. Do obehu by mala bankovka vstúpiť 23. júna, kedy sa Turing narodil.

Nová päťdesiatlibrovka tak dokončí prechod od papierových bankoviek k bankovkám z polyméru. V roku 2016 začala platiť plastová päťlibrovka, v roku 2017 desaťlibrovka a vlani dvaddsaťlibrovka. Podľa centrálnej banky vydrží plastová bankovka dvaapolkrát dlhšie ako papierová. Jej životnosť banka odhaduje na päť rokov, zatiaľ čo papierová bankovka vydrží približne dva roky. Plastové bankovky vydržia, aj keď ich človek zabudne vo vrecku a vyperie. Výroba je ale podľa britskej tlače dvakrát drahšia ako v prípade papierových bankoviek.

ECB, uroky, peniaze, banka
Neprehliadnite

Čoskoro v Európe pribudne nová mena - digitálne euro. Prinesie väčšiu slobodu alebo kontrolu?

Bol popredným matematikom, vývojovým biológom a priekopníkom v oblasti počítačovej vedy," uviedol guvernér Bank of England Andrew Bailey. „Bol tiež gay a kvôli tomu sa s ním otrasne zachádzalo. Jeho umiestnením na našu novú polymérovú bankovku v hodnote 50 libier oslavujeme jeho úspechy a hodnoty, ktoré symbolizuje," dodal.

Turingov elektromechanický stroj, predchodca moderných počítačov, rozlúštil kód Enigma používaný nacistickým Nemeckom a pomohol spojencom vyhrať druhú svetovú vojnu.

Po vojne bol Turing stíhaný za homosexualitu, ktorá bola vtedy nezákonná. Zomrel v roku 1954 vo veku 41 rokov, jeho smrť bola označená za samovraždu. V roku 2009 sa dočkal ospravedlnenia od vlády za príkoria, ktoré mu spôsobilo odsúdenie za homosexualitu. V roku 2013 mu kráľovná posmrtne udelila milosť. Na jeho počesť je od roku 1966 udeľovaná turingova cena, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie ocenenie v informatike.

ECB
Neprehliadnite

Ekonómovia vyzvali ECB, aby odpísala časť verejných dlhov eurozóny

Turing na rube bankovky nahradí vynálezcu parného stroja Jamesa Watta a jeho obchodného partnera Matthewa Boultona. V tejto podobe bola bankovka uvedená do obehu po prvýkrát v roku 2011. Okrem Turinga sú na bankovke tiež matematické vzorce a obrázok pilotného počítača a technických výkresov prístroja používaného pre rozlúštenie kódu Enigma. Je tam aj Turingov citát o vzostupe inteligencie strojov: „Toto je len predzvesť toho, čo príde, a len tieň toho, čo bude."

Podobne ako predchádzajúce plastové bankovky má aj táto rad bezpečnostných prvkov, vrátane hologramov či priehľadných okien.

V prípade päťdesiatlibrovky je však najmenej pravdepodobné, že sa ocitne v peňaženkách bežných ľudí. Vlani bolo v obehu 351 miliónov bankoviek v hodnote 50 libier, celkovo sú v krajine v obehu takmer štyri miliardy bankoviek. Vláda tiež skôr debatovala o tom, či by nemala byť zrušená. Riaditeľ banky Standard Chartered túto bankovku kedysi označil za „menu skorumpovaných elít, zločinu všetkého druhu a daňových únikov".