Britská centrálna banka (Bank of England, BoE) vo štvrtok svoj kľúčový úrok ani program nákupu aktív nezmenila a ponechala ich na doterajšej úrovni. Výbor pre menovú politiku BoE jednomyseľne hlasoval za zotrvanie hlavnej úrokovej sadzby na rekordne nízkej úrovni 0,1 percenta, v snahe podporiť britskú ekonomiku, ktorá sa zotavuje z pandémie ochorenia Covid-19.

Väčšinou hlasov (7:1) rozhodol, že aj program nákupu dlhopisov zostane bez zmeny vo výške 875 miliárd libier (1,03 bilióna eur). Ekonómovia takýto výsledok predpovedali. Centrálna banka zopakovala, že nemieni sprísňovať menovú politiku prinajmenšom dovtedy, kým nebudú k dispozícii jasné dôkazy o tom, že sa podarilo dosiahnuť značný pokrok pri odstraňovaní voľných kapacít a dosahovaní jej 2-percentného inflačného cieľa.

Bank of England
Neprehliadnite

Britská centrálna banka nezníži stimuly minimálne ešte niekoľko kvartálov a možno aj dlhšie

BoE dodala, že začne znižovať zásoby dlhopisov, keď jej úrok stúpne na 0,5 percenta, tým, že reinvestuje výnosy, a predaj svojich akcií začne zvažovať vtedy, keď úroková sadzba dosiahne najmenej 1 percento.

Centrálna banka tiež podľa očakávania zdvihla výhľad inflácie. Reagovala na to, že medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien bolo už dva mesiace po sebe vyššie ako odhad. „Zamestnanci banky teraz očakávajú, že inflácia v blízkej budúcnosti ďalej podstatne vzrastie a dočasne dosiahne vo štvrtom štvrťroku 2021 a v prvom štvrťroku 2022 štyri percentá, čo je o 1,5 percentuálneho bodu viac ako v májovom výhľade," uviedla banka vo svojej správe o menovej politike.