Britský rozpočtový deficit sa v júni znížil vďaka tom, že ekonomika sa začala zotavovať. Pôžičky verejného sektora však boli aj tak druhé najvyššie zaznamenané pre mesiac jún.

Čisté pôžičky verejného sektora v júni medziročne padli o 5,5 miliardy libier z 22,8 miliardy libier (26,34 miliardy eur), uviedol britský štatistický úrad ONS. Úrad pre rozpočtovú zodpovednosť očakával nové pôžičky na úrovni až 25,2 miliardy libier. Ekonómovia však počítali s poklesom až na 21,5 miliardy libier.

Príjmy centrálnej vlády medziročne stúpli o 18 % a výdavky o 3,1 %. Úrokové splátky dlhu centrálnej vlády dosiahli v júni rekordných 8,7 miliardy libier.

Za prvé tri mesiace prebiehajúceho fiškálneho roka čisté pôžičky verejného sektora medziročne klesli o 49,8 miliardy GBP na 69,5 miliardy libier. Podľa oficiálnych prognóz by v prebiehajúcom fiškálnom roku (do konca marca 2022) mali čisté pôžičky verejného sektora dosiahnuť 233,9 miliardy libier.

Verejný dlh predstavoval na konci júna 2,218 bilióna libier alebo okolo 99,7 percenta hrubého domáceho produktu, čo je v pomere k výkonu ekonomiky najviac od marca 1961, keď dlh dosiahol 102,5 percenta HDP.

KK37 Viedeň - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová počas tlačovej konferencie s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom  21. júna 2021 vo Viedni. FOTO TASR/AP 
The President of the European Commission, Ursula von der Leyen attends a news conference with Austria's Chancellor Sebastian Kurz after their meeting on the „Next Generation EU program
Neprehliadnite

Londýn a Brusel na seba narazili v matematike, v spore ide o peniaze