V Británii po očkovaní proti Covidu-19 vakcínou od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca zomrelo sedem ľudí kvôli krvnej zrazenine. Informoval o tom v sobotu spravodajský server BBC, ktorému údaj potvrdil britský úrad pre kontrolu liečiv (MHRA). Do 24. marca bolo v Británii týmto prípravkom vakcinovaných 18 miliónov ľudí, krvné zrazeniny malo 30 z nich. Nie je jasné, či zrazeniny vznikajú v dôsledku očkovania, alebo či sa jedná o zhodu náhod. Úrad MHRA zdôraznil, že klady očkovania proti Covidu-19 prevažujú nad rizikami.

Astrazeneca
Neprehliadnite

Ďalšia krajina zastavuje očkovanie vakcínou od AstraZenecy. Krvné zrazeniny nemusia byť náhodné

Podľa správy MHRA išlo v 22 prípadoch o trombózu mozgových žíl a splavov (CVST), kedy sa zrazenina sformuje v mozgu. Ďalších osem prípadov tvoria iné typy trombózy u ľudí s nízkym počtom krvných doštičiek. Niektoré krajiny - napríklad Nemecko, Francúzsko, Holandsko či Kanada - obmedzili užitie vakcíny od AstraZeneca na staršie ročníky.

Vyšetrovanie, či vakcína britsko-švédskej spoločnosti spôsobuje veľmi zriedkavé krvné zrazeniny, stále pokračuje. Začiatkom tohto týždňa Európska agentúra pre lieky uviedla, že príčinná súvislosť nebola preukázaná, ale je možná.

KK46 Paríž - Na archívnej snímke z 15. marca 2021 ampulka s vakcínou proti ochoreniu covid-19 od spoločnosti AstraZeneca v Paríži. Údaje z tretej fázy klinických skúšok vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca v USA ukazujú, že očkovacia látka má účinnosť 79 percent. Výsledky zverejnila spoločnosť v pondelok 22. marca 2021, informovali tlačové agentúry AP a AFP. FOTO TASR/AP
FILE - In this Monday, March 15, 2021 file photo a vial of AstraZeneca vaccine is pictured in a pharmac
Neprehliadnite

Nemecká komisia odporúča podať druhú dávku inej vakcíny než AstraZeneca