Britský premiér Boris Johnson označil summit lídrov skupiny G7, ktorý sa v piatok popoludní začal v grófstve Cornwall na juhozápade Anglicka, za „obrovskú príležitosť" na globálne ekonomické zotavenie z koronavírusovej pandémie.

Johnson, hostiteľ summitu, privítal lídrov G7 v letovisku Carbis Bay. Podľa jeho slov je summit zameraný na „obnovu ekologickejšieho, spravodlivejšieho a rovnoprávnejšieho" sveta po pandémii s dôrazom na rodovú rovnosť. Lídri hospodársky najvyspelejších krajín by sa na trojdňovom summite mali podľa očakávaní dohodnúť na spoločnom postupe v súvislosti s poskytnutí vakcín chudobnejším krajinám. Zúčastňuje sa na ňom aj americký prezident Joe Biden.

Prvých 9600 dávok vakcíny Johnson&Johnson by malo do SR prísť 19. apríla
Neprehliadnite

Svetové organizácie žiadajú od G7 viac podpory v oblasti distribúcie vakcín

„Teším sa na upevnenie nášho záväzku k multilateralizmu a na spoluprácu s našimi spojencami a partnermi pri budovaní spravodlivejšej a inkluzívnejšej globálnej ekonomiky,“ tweetoval Biden z prvého dňa summitu. Sedem priemyselne najvyspelejších krajín (G7) – Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Taliansko a Spojené štáty – tvrdia, že spoločný prístup je najlepšou šancou na zotavenie sa z globálnej zdravotnej krízy i na riešenie klimatickej krízy.

Neďaleko miesta summitu sa na protestoch proti klimatickej zmene zhromaždili stovky ľudí. Pred jeho oficiálnym začiatkom plával pri cornwallskom pobreží čln s nafukovacími karikatúrami Bidena a Johnsona. Neskôr sa zhruba 500 ľudí zúčastnilo na zhromaždení v meste St. Ives, ktoré organizovala skupina klimatických aktivistov Extinction Rebellion, píše agentúra AP.