Energetická spoločnost EP UK Investments, ktorá je hlavnou britskou energetickou firmou dvojice Daniela Křetínského a Patrika Tkáča, prerobila v minulom roku 23,1 milióna libier (asi 27 mil. eur). Pred rokom bola strata 3,3 milióna libier. Informoval o tom portál hn.cz.

EP UK Investments vlastnú celkom šesť energetických zdrojov v Británii a jeden zdroj v Írsku. 

Spoločnosť EP UK Investments stiahli do mínusu zaisťovacie operácie. Straty pritom súviseli najmä s kontraktmi na emisné kvóty. Škoda zahŕňa straty zo zaisťovacích kontraktov na cenu elektriny, zemného plynu a emisných kvót vo výške 19,2 milióna libier. Ich trhová hodnota sa o túto sumu znížila oproti kúpnej cene.

Plynová kríza a nedostatok plynu v nasledujúcich mesiacoch Slovensku nehrozia. Poèas dnešného kontrolného dòa na centrálnom dispeèingu prevádzkovate¾a prepravnej siete Eustream v Nitre to potvrdil predseda predstavenstva Eustream Antoine Jourdain. Firma od 17. novembra tohto roka prevádzkuje tri kompresorové stanice.
Neprehliadnite

Křetínský sa chystá na burzu. EP Infrastructure, dcéra EPH, robí prípravné kroky pre IPO

Hovorca EP UK Daniel Častvaj tvrdí, že sa britským energetickým aktívam darí. „V izolovaných individuálnych výsledkoch tejto materskej spoločnosti, ktorá fakticky zamestnáva len niekoľko málo ľudí, nie sú započítané štandardné prevádzkové výnosy jednotlivých elektrární," upozorňuje Častvaj.

Doplnil, že konsolidovaným výsledkom všetkých britských energetických firiem bola EBITDA, teda zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi, vo výške 213 miliónov eur. S britskými investíciami je EPH podľa Častvaja spokojný.

EP UK Investments dostala v tomto roku finančnú podporu od materskej skupiny EP Power Europe. V marci jej poskytla úver vo výške 123 miliónov libier. Podľa Častvaja je poskytnutý skupinový úver súčasťou celkového refinancovania celej skupiny EPH a nie je určený na financovanie prevádzky.