Británia zvažuje, že zablokuje dohodu o prevzatí britskej čipovej spoločnosti ARM Holdings americkým výrobcom čipov Nvidia, a to kvôli možným rizikám pre národnú bezpečnosť. Informovala o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou. Spoločnosť Nvidia vlani v septembri oznámila, že sa dohodla na kúpe firmy ARM Holdings za 40 miliárd dolárov. Britská vláda už vtedy avizovala, že ARM Holdings je dôležitým britským podnikom, a preto oznámenú transakciu podrobí dôkladnému skúmaniu. 

Nvidia je známa predovšetkým výrobou čipov, ktoré sa používajú v grafických kartách. Tie sú dôležité napríklad pre videohry. ARM sídli v britskom univerzitnom meste Cambridge a navrhuje čipy pre väčšinu mobilných telefónov a pre počítačové tablety. Jej technológie využívajú napríklad firmy Apple, Samsung či Huawei. SoftBank kúpila ARM v roku 2016 zhruba za 32 miliárd dolárov.

medzinárodný autosalón v Bruseli
Neprehliadnite

Nedostatok automobilových čipov neprestáva byť nočnou morou pre výrobcov áut

Dohoda o prevzatí vyvolala obavy, či si ARM Holdings pod novým vlastníkom zachová otvorený prístup k poskytovaniu licencií na svoje technológie. Zamýšľanú transakciu skritizoval okrem iného spoluzakladateľ spoločnosti ARM Hermann Hauser, podľa ktorého Nvidia zničí podnikateľský model britskej firmy. Ten zahŕňa poskytovanie licencií na čipy stovkám podnikov, vrátane niektorých priamych konkurentov Nvidie.

Podľa jedného zo zdrojov agentúry Bloomberg posudok transakcie pripravený britským Úradom pre hospodársku súťaž a trhy (CMA) obsahuje znepokojujúce informácie o vplyve prevzatí na národnú bezpečnosť. Ďalší zdroj uviedol, že Británia teraz kvôli obavám ohľadom národnej bezpečnosti zrejme vykoná hlbšiu previerku transakcie. Zdroje upozorňujú, že žiadne konečné rozhodnutie zatiaľ nepadlo a že je stále možné, že Británia dohodu schváli v prípade splnenia určitých podmienok.