Británia zatiaľ bezprostredne neplánuje podmieniť osvedčením o očkovaní vstup do krčiem a ďalších podnikov, ktorých otvorenie pripadá na polovicu mája. V rozhovore so stanicou Times Radio to uviedol britský minister Robert Jenrick.

Veľmi opatrne zvažujeme celý rad vecí; preskúmavame praktické záležitosti, obavy etickej povahy a riadime sa tými najlepšími zdravotníckymi a vedeckými názormi," uviedol Jenrick.

Výsledok našej práce zverejníme v nasledujúcich týždňoch, nemáme žiadny okamžitý plán na uvedenie do prevádzky," dodal k možnej potrebe vakcinačných certifikátov minister. Takéto opatrenia nebudú podľa neho zavedené do 17. mája, kedy Anglicko plánuje jedno z ďalších uvoľnení reštrikcií.

Covid pas
Neprehliadnite

Europoslanci odobrili zrýchlený postup schvaľovania návrhu o Covid pasoch

Možnosť nutného potvrdenie o očkovaní pre niektoré aktivity tento týždeň nevylúčil britský premiér Boris Johnson. Podľa neho by certifikát mohli po zákazníkoch vyžadovať niektoré krčmy, záležalo by to však na jednotlivých prevádzkovateľoch. Skôr Johnson vylúčil, že by vláda zaviedla systém vakcinačných pasov. Niektorí ministri ale upozornili, že nejaké preukazy o očkovaní by Briti mohli potrebovať napríklad pre cesty do zahraničia.

Plán opatrného návratu k normálnemu životu v Anglicku predstavil Johnson na konci februára. Odohráva sa v štyroch etapách, uvoľnenie by malo vždy predchádzať vyhodnoteniu momentálnej epidemickej situácie. Od 17. mája by Angličania mohli navštevovať vnútorné priestory reštaurácií, zájsť si do kina alebo sa ubytovať v hoteli. Zvýši sa aj povolený počet ľudí pre stretnutia vo vnútri aj vonku.

V 67 miliónovej Británii dostalo do piatku prvú dávku vakcíny proti Covidu podľa oficiálnych štatistík  29 miliónov ľudí, čo je najviac v Európe. Druhú dávku dostalo cez 2,7 milióna Britov.