Nové nariadenie o bezpečnosti v leteckej doprave sa vzťahuje na všetky priame lety prichádzajúce z Turecka, Libanonu, Jordánska, Egypta, Tuniska a Saudskej Arábie, píše sa vo vyhlásení britskej vlády. Zasadnutiu rady pre bezpečnosť v leteckej doprave predsedala premiérka Theresa Mayová.

Británia o tejto situácii komunikuje s americkou vládou, aby si vzájomne vyjasnili svoje stanoviská, píše sa ďalej vo vyhlásení.

Podľa citovaného nariadenia si pasažieri so sebou na paluby lietadiel nebudú môcť vziať „žiadne telefóny, notebooky alebo tablety väčších rozmerov, než má štandardný mobilný telefón alebo smartfón“.

Americká vláda predtým zaviedla pre cestujúcich z ôsmich prevažne moslimských krajín zákaz vnášať na palubu lietadiel priamo smerujúcich do USA laptopy, tablety, DVD prehrávače, kamery a ďalšiu elektroniku. Takéto zariadenia budú musieť byť zabalené v batožine prepravovanej v nákladnom priestore.

Americké opatrenie, ktoré má byť reakciou na bližšie nešpecifikované teroristické hrozby, sa týka letov z Jordánska, Egypta, Turecka, Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov, Kuvajtu, Maroka a Kataru.