Britská vláda vo štvrtok oznámila, že sa s USA dohodla na päťročnom prímerí v spore o dotácie pre výrobcov lietadiel Airbus a Boeing, ktorý trvá už 17 rokov. To zabezpečí pozastavenie odvetných ciel.

Dohoda prichádza dva dni po tom, ako Európska únia (EÚ) uzavrela prímerie s Washingtonom v rovnakom konflikte a na päť rokov pozastavila jeden súbor ciel z éry bývalého prezidenta Donalda Trumpa, počas ktorej sa vzťahy medzi USA ich európskymi partnermi zhoršili.

Obe strany Atlantiku viedli od roku 2004 spory na pôde Svetovej obchodnej organizácie o dotácie pre americký koncern Boeing a jeho európskeho rivala Airbus, pričom sa vzájomne obviňovali z nekalej súťaže. Británia medzitým vystúpila z EÚ.

KK31 Schönefeld - Lietadlo Airbus A350 leteckej spoločnosti Qatar Airways pristáva na južnej dráhe nového Letiska Berlin-Brandenburg ako prvé oficiálne lietadlo 4.novembra 2020 v Berlíne. Otvorenie nového Letiska Berlin-Brandenburg (BER) sa uskutočnilo  31. októbra 2020. FOTO TASR/DPA
04.11.2020, Brandenburg, Schönefeld: Ein Airbus A350 von Qatar Airways ist im Landeanflug auf die Südbahn des Hauptstadtflughafens Berlin Brandenburg «Willy Brandt» (BER). Der Flughafen wurde nach langjähriger Verz
Neprehliadnite

EÚ a USA sa dohodli na predĺžení prímeria v spore o dotácie pre Airbus a Boeing

Británia sa s USA dohodla tiež na pozastavení odvetných ciel na päť rokov a užšej spolupráci pri riešení nekalých obchodných praktík netrhových ekonomík, uvádza sa vo vyhlásení britského ministerstva obchodu.

„Táto dohoda podporí pracovné miesta v celej krajine a je fantastickou správou pre veľkých zamestnávateľov, ako je škótska whisky a odvetvia, ako je letecký a kozmický priemysel,“ uviedla ministerka obchodu Liz Trussová.