Opätovné prerokovanie protokolu o Írsku a Severnom Írsku, ktorý je základom Dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ, neprichádza do úvahy. V utorok to uviedol podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič. TASR prevzala správu od agentúry DPA.

Súčasť stabilného vzťahu Bruselu a Británie

Severoírsky protokol je neoddeliteľnou súčasťou ,,pozitívneho a stabilného vzťahu" medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, povedal Šefčovič.

Brusel je podľa jeho slov otvorený ďalším rokovaniam o implementácii dohody. Na to je však potrebné, aby britská vláda ukázala ,,rovnakú úroveň odhodlania a kreativity" ako EÚ, pokračoval Šefčovič.

Hranica medzi Severným Írskom a Írskom

Britské média nedávno uviedli, že britská vláda sa snaží čiastočne obmedziť severoírsky protokol. Šefčovič, rovnako ako nemecký kancelár Olaf Scholz a belgický premiér Alexander De Croo, upozornil, že by Británia v tejto záležitosti nemala podnikať jednostranné kroky.

Protokol o Írsku a Severnom Írsku stanovuje, že colné kontroly sa budú vykonávať v severoírskych prístavoch a to aj v prípade tovarov prichádzajúcich z Británie.

Cieľom tohto opatrenia je zabrániť obnoveniu fyzickej hranice medzi britským Severným Írskom a Írskou republikou, ktorá je členským štátom Európskej únie.     

Ďalšie dôležité správy

EBE 21 Brusel - Na snímke podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič počas tlačovej konferencie po rokovaní s britskou ministerkou zahraničných vecí Liz Trussovou v Bruseli v pondelok 21. februára 2022. FOTO TASR/AP

European Commissioner for Inter-institutional Relations and Foresight Maros Sefcovic speaks to the media after a meeting with Britain's Foreign Secretary Liz Truss at EU headquarters in Brussels, Monday, Feb. 21, 2022. Maros Sefcovic and Liz Truss took part in the EU-UK joint comm
Neprehliadnite

Európska komisia verí, že členské štáty podporia zákaz dovozu ruskej ropy, hovorí Šefčovič