Británia pripravuje sankcie voči jednotlivcom v Bielorusku, a to v spolupráci so Spojenými štátmi a Kanadou. Vo štvrtok to uviedol britský minister zahraničných vecí Dominic Raab, informuje agentúra Reuters. Správa prichádza v čase, keď Európska únia, ako aj USA a Británia označili stredajšiu inauguráciu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za nelegitímnu. Odôvodnili to tým, že augustové voľby neboli slobodné ani spravodlivé.

,,Vzhľadom na Lukašenkovú podvodnú inauguráciu som sankčnému tímu ministerstva zahraničia nariadil, aby pripravil sankcie v súlade s Magnitského zákonom voči osobám, ktoré sú zodpovedné za toto závažné porušenie ľudských práv," povedal Raab v britskom parlamente.

EBE 11 Minsk - Alexandr Lukašenko sa v stredu oficiálne ujal svojho šiesteho funkčného obdobia v úrade bieloruského prezidenta. Na snímke Lukašenko skladá prezidentskú prísahu v Paláci nezávislosti v Minsku 23. septembra 2020. FOTO TASR/AP
Belarusian President Alexander Lukashenko takes his oath of office during his inauguration ceremony at the Palace of the Independence in Minsk, Belarus, Wednesday, Sept. 23, 2020. Lukashenko of Belarus has assumed his sixth term of office in an inauguration ce
Neprehliadnite

EÚ odmieta uznať bieloruského prezidenta. O nič vás nežiadam, tvrdí Lukašenko

,,Koordinujeme sa s USA a Kanadou, aby sme čo najskôr pripravili príslušné zoznamy," dodal Raab. Nespomenul však konkrétne mená. Británia bola pôvodne pripravená spolupracovať na sankciách voči Bielorusku s EÚ, tento plán však zablokoval Cyprus, ktorý žiada sankcie aj voči Turecku, píše britská spravodajská stanica BBC.

Spojené štáty v roku 2012 prijali tzv. Magnitského zákon, na základe ktorého Washington zmrazil aktíva a uvalil zákaz udeľovania víz ruským činiteľom spájaným so smrťou Sergeja Magnitského, ruského právnika zatknutého v roku 2008 po tom, ako začal tvrdiť, že ruskí činitelia boli zapletení do rozsiahlych daňových podvodov. Británia po vystúpení s EÚ zaviedla vlastnú obdobu Magnitského zákona, ktorá jej umožňuje zmraziť aktíva osôb zodpovedných za porušovanie ľudských práv.