Niektorým žiadateľom o azyl, ktorí dorazia do Spojeného kráľovstva v malých člnoch alebo ukrytí v nákladných autách, môžu nariadiť nosenie tzv. elektronických náramkov. Vyplýva to z nových plánov britského ministerstva vnútra, o ktorých v sobotu informovali televízie BBC a Sky News.

Ministerstvo uviedlo, že spustilo 12-mesačný pilotný projekt týkajúci sa dospelých migrantov, ktorí prichádzajú do Británie cestami, ktoré britská vláda označila za „nebezpečné alebo nepotrebné".

Kritika nového programu

Prvými, ktorí budú „elektronicky označení", budú zrejme ľudia, ktorí tento týždeň úspešne namietali proti svojej deportácii do Rwandy, píše BBC. Kritici podľa stanice tvrdia, že na základe nového plánu budú s ľuďmi utekajúcimi pred prenasledovaním zaobchádzať ako so zločincami.

Ministerstvo vnútra uviedlo, že cieľom nového programu je zistiť, či je nosenie elektronických náramkov účinným spôsobom „zlepšenia a zachovania kontaktu" s azylantmi a efektívnejšieho spracovania ich žiadostí. Vláda chce tiež získavať údaje o tom, koľko azylantov utečie pred úradmi.

Výnimka pre tehotné ženy a deti

Nie je jasné, ako budú robené rozhodnutia o tom, komu nariadia nosiť elektronické náramky, no podľa pokynov rezortu vnútra medzi nich nebudú patriť deti ani tehotné ženy. Tí, ktorí budú mať zariadenie na sledovanie polohy, sa budú musieť pravidelne osobne dostavovať do imigračného strediska alebo na policajnú stanicu.

Ďalšie dôležité správy

Skupina ľudí považovaná za migrantov vystupuje z plavidla pobrežnej záchrannej služby RNLI po nehode malej lode v Doveri na juhovýchode Anglicka v stredu 13. apríla 2022. Britské vojenské námorníctvo bude hliadkovať v Lamanšskom prielive, aby zachytilo ilegálnych migrantov snažiacich sa preplávať z Francúzska do Spojeného kráľovstva.
Neprehliadnite

Británia schválila reformu azylového systému, dočkala sa však kritiky humanitárnych organizácií