D. Cameron svojim voličom už dávnejšie prisľúbil, že bude bojovať za obmedzenie kompetencií Bruselu. Podľa analytikov tým reaguje na rastúcu podporu euroskeptickej strany UKIP Nigela Faragea.

Cameron kritizuje fakt, že verdikty ESĽP obmedzujú právo Británie na rozhodovanie napríklad o deportácii podozrivých militantov. "Nepotrebujeme inštrukcie tohto druhu od sudcov v Štrasburgu," povedal Cameron tento týždeň na sneme Konzervatívnej strany. Z najnovšieho prieskumu verejnej mienky zverejneného v piatok vyplýva, že konzervatívci prvýkrát za posledné dva roky by len tesne predstihli konkurenčných labouristov, zatiaľ čo UKIP by volilo až 14 percent Britov.

Cameron svojim voličom už dávnejšie prisľúbil usporiadanie referenda o prípadnom vystúpení Británie z EÚ, v snahe nakloniť si euroskeptikov však zároveň potvrdil snahu o prenesenie viacerých právomocí z Bruselu späť do Londýna. Ak konzervatívci vyhrajú voľby naplánované na máj 2015, súčasný premiér chce presadiť prijatie takzvanej listiny práv, ktorá by bránila ESĽP rozhodovať v týchto otázkach na úkor Londýna.