Britská centrálna banka sa chystá do ekonomiky napumpovať najväčší balík peňazí od čias krízy. Šéf Bank of England Mervyn King oznámil, že stratil dôveru v schopnosť európskych vlád vyriešiť dlhovú krízu. V rámci ochranných opatrení zvýšil strop pre finančné stimuly z 200 na 275 miliárd libier (318 miliárd eur). Ide o prvú injekciu od roku 2009. Uviedla to agentúra Bloomberg.

Británia zároveň ponechala základnú úrokovú mieru na historicky najnižšej úrovni 0,5 percenta. „Čelíme najhoršej kríze od tridsiatych rokov minulého storočia, ak nie vôbec najhoršej,“ povedal M. King pre Sky News. 

Intervencia Bank of England naznačuje obavy z toho, že v Európe sa zopakuje scenár, ktorý v USA viedol ku krachu Lehman Brothers. Trpezlivosť s európskymi politikmi stráca aj Európska centrálna banka, ktorá oznámila, že do ekonomiky eurozóny vypustí 40 miliárd eur.

Stimuly by podľa britskej centrálnej banky mali okrem ochrany pre bankový sektor pomôcť aj ekonomike. Tá v druhom štvrťroku stagnovala s len minimálnym rastom na úrovni 0,1 percenta. 

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP