Britská vláda je na najlepšej ceste zvýšiť tento rok svoj dlh na približne 350 miliárd libier (389,22 miliardy eur). A môže sa zadlžiť ešte viac, uviedol vo štvrtok popredný think tank IFS.

„V marci vláda predpovedala deficit v tomto roku okolo 50 až 60 miliárd libier. Podľa nášho odhadu by to mohlo byť až 350 miliárd libier,“ uviedol zástupca riaditeľa IFS Carl Emmerson.

KK20 Dudley - Britský premiér Boris Johnson hovorí počas prejavu na vysokej škole v Dudley 30. júna 2020. Britský premiér Boris Johnson v utorok predstavil plán na obnovu krajiny po koronavírusovej kríze v hodnote piatich miliárd libier. Nazval ho Nová dohoda (New Deal), čím odkazoval na rovnomenný program bývalého amerického prezidenta Franklina Delana Roosevelta, ktorý ho predstavil v 30. rokoch 20. storočia po hospodárskej kríze v USA. FOTO TASR/AP
Britain's Prime Minister Boris Johnson deliv
Neprehliadnite

Británia podporí ekonomiku dočasným znížením DPH a podporou realitného trhu

IFS predpovedá, že minister Sunak sa pravdepodobne bude na jeseň opäť snažiť podporiť ekonomiku, aj keď táto ďalšia fáza pomoci bude zrejme cielenejšia.

Sunak v stredu (8. 7.) oznámil dotácie pre firmy na udržanie zamestnanosti, dočasné zníženie dane pri nákupe nehnuteľností za menej ako 500-tisíc libier a tiež zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) v hoteloch a reštauráciách.

Podľa ministerstva financií tieto a ďalšie opatrenia budú stáť 30 miliárd libier, zatiaľ čo predchádzajúce opatrenia, zavedené od marca, vyjdú na o niečo viac ako 30 miliárd libier.

Dane sa neskôr budú musieť zvýšiť

Panuje tak obrovská neistota v otázke, koľko si Británia tento rok požičia na pomoc ekonomike, ktorá sa prepadla do najhoršej recesie za viac ako 300 rokov, dodal Emmerson.

Dane sa pravdepodobne budú musieť zvýšiť, aby mohol Londýn začať znižovať dlhy, keď sa hospodárstvo vráti do normálu. Ale v súčasnosti sa snaží sústreďovať na zabezpečenie zotavenia ekonomiky po obrovskom páde v dôsledku pandémie nového koronavírusu, uviedol IFS.

Sunak vo štvrtok povedal, že keď bude mať jasnejší obraz o tom, ako sa hospodárstvo zostavuje z hlbokej recesie, podnikne kroky na obnovenie udržateľnosti verejných financií.

JB 28 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas debaty po jej prejave v nemeckom parlamente Bundestag pred summitom EÚ v Berlíne 18. júna 2020. Merkelová poslancov Spolkového snemu informovala o prioritách svojej krajiny počas polročného predsedníctva v Rade EÚ, ktoré sa začne 1. júla. FOTO TASR/AP

German Chancellor Angela Merkel follows the debate at the German parliament Bundesyag after her speech ahead of a EU summit and Germany's EU presidency in Berlin, Germany, Thursday, June 18,
Neprehliadnite

Merkelová: EÚ sa musí pripraviť aj na možný brexit bez dohody

Podľa zástupkyne riaditeľa IFS Helen Millerovej však bolo zníženie dane z nehnuteľností a DPH predčasné a nedostatočne cielené. Na trhu s nehnuteľnosťami sa už totiž objavili náznaky zotavovania z blokád, zatiaľ čo zníženie DPH v pohostinstve znamená, že pomoc bude disproporčne tiecť do firiem, ktoré boli menej postihnuté pandémiou a sú schopné rýchlejšie zvýšiť tržby.

Aj nabádanie ľudí, aby jedli skôr v reštauráciách, než aby si brali jedlo so sebou, sa javí ako riskantné zo zdravotného hľadiska, keďže vláda len pred pár dňami povolila otvorenie reštaurácií, dodala Millerová.