Britská ministerka školstva Michelle Donelanová len po dvoch dňoch pôsobenia na tomto poste podala vo štvrtok demisiu. 

Johnson ju dostal do „bezvýchodiskovej situácie"

Donelanová, ktorá na poste šéfky rezortu školstva nahradila Nadhima Zahawiho. Svoj odchod zdôvodnila slovami, že premiér Boris Johnson ju dostal do „bezvýchodiskovej situácie".

„Som veľmi nešťastná z toho, že k tomuto muselo dôjsť, avšak ako niekto, kto si zo všetkého najviac cení zásadovosť, nemám na výber," napísala sociálnej sieti Twitter.

Premiér odstúpenie odmieta

Nový minister financií Nadhim Zahawi, ktorý v utorok nahradil Rishiho Sunaka, vo štvrtok vyzval britského premiéra Johnsona, aby odstúpil z funkcie. V príspevku na Twitteri apeloval na šéfa Downing Street, aby urobil správnu vec a z postu „odišiel teraz".

Britský minister obrany Ben Wallace medzičasom stiahol svoju podporu pre Johnsona, avšak rozhodol sa zotrvať vo funkcii.

Celkovo sa už od utorka vzdalo funkcií 57 ministrov, štátnych tajomníkov a ďalších nižšie postavených štátnych činiteľov, ktorí nesúhlasia so zotrvaním Johnsona vo funkcií.

Ďalšie dôležité správy

PK 8 Londýn - Britský premiér Boris Johnson opúšťa svoje sídlo na Downing Street 10 v Londýne 6. júla 2022. Britskú konzervatívnu vládu opustili v stredu ďalší dvaja členovia po tom, ako v stredu podali demisiu ministri financií a zdravotníctva. Podľa pozorovateľov to zvyšuje politický tlak na premiéra Borisa Johnsona, ktorý však množiace sa výzvy na svoje odstúpenie odmieta. FOTO TASR/AP

British Prime Minister Boris Johnson leaves 10 Downing Street in London, Wednesday, July 6, 2022. A defiant
Neprehliadnite

Britský premiér Johnson naďalej zostáva vo funkcii, odstúpenie odmieta